Od sredine osamdesetih, kada je virtuelna realnost (VR) zaživjela u svemirskim labaratorijama NASA (o čemu piše H. Rheingold) do danas ova nova tehnologija, koja predstavlja trodimenzionalnu kompjutersku simulaciju svijeta koji nas okružuje, postala je dostupna i pojedinačnim korisnicima.
VR je trenutno najveći izazov za naučnu elitu. Dugo su se vodile polemike da li da se takav izum uopšte pusti izvan labaratorija. Njegova primjena je praktično moguća u svim vidovima tehnologije savremenog društva – od ratnih simulacija do konstrukcija velikih naftnih platformi i novih tipova automobila.
Jedan od pionira virtuelne realnosti, Jaron Lenijer, rekao je da su ljudi sa tim izumom napokon dosegli djelić onoga što smo do sada pripisivali božanskoj kreaciji. Preko specijalizovanih magazina ili preko internet e-zina moguće je saznati adrese proizvodjača VR opreme i naručiti je. Oprema uključuje specijalnu kacigu, rukavice, pa čak i odjeću za totalni kontakt sa simuliranom stvarnošću.
Kompanije poput VPL, Autodesk ili Body Electric razvijaju svoj proizvodni asortiman svaki dan i najavljuju u najskorijoj budućnosti digitalne tankove za masovnu upotrebu. Tankovi za ekstra percepciju poznati su još od vremena Džona Lilija, uvrnutog naučnika koji je proučavao delfine i koji je među prvima postavio teoriju o čovjeku kao bio-kompjuteru u svojoj čuvenoj studiji “Simulacije boga”.
Šta se dešava kada se nova tehnologija konačno poveže sa ljudskim neobuzdanim libidom objašnjava Majkl Hejm u svojoj “Metafizici virtuelne stvarnosti”. On čitavo jedno poglavlje posvećuje “erotskoj ontologiji kibersvemira”, te smatra da je sama kompjuterska tehnologija seksi i da na ljude djeluje erotski privlačno.
– Kompjuterska zavodljivost je mnogo više nego utilitarna ili estetska, ona je erotična. Uprkos osvježavajućoj igri na površini kao da su u pitanju igračke ili zabava, naša veza sa informatičkim mašinama otkriva dublju simbiozu i ultimativni mentalni brak s tehnologijom. Pravilno posmatrano, kiber svemir nosi miris nečeg što je nekada okruživalo mudrost. Svijet koji se stvara od čistih informacija ne fascinira samo naše oči i mozak, već i naše srce. Osjećamo se uvećani i osnaženi. Naša srca kucaju kroz mašine. To je eros – napisao je on.
(Nastaviće se)
Raniji tekstovi:
Atlantiđanske imperije (111): Televizija preuzima Holivud
Atlantiđanske imperije (112): Industrija snova
Atlantiđanske imperije (113): Okultni Holivud
Atlantiđanske imperije (114): Holivudski simulakrum
Atlantiđanske imperije (115): Američka muzika
Atlantiđanske imperije (116): SAD i tehnosvijet
Atlantiđanske imperije (117): Sajber sfera
Atlantiđanske imperije (118): Pojava interneta
Atlantiđanske imperije (119): Kultura nerdova
Atlantiđanske imperije (120): Ratovi protiv istine
Atlantiđanske imperije (121): Tehnognoza
Atlantiđanske imperije (122): Matriks
Atlantiđanske imperije (123): Novi kompjuterski avatari
Atlantiđanske imperije (124): Vanzemaljci u SAD
Atlantiđanske imperije (125): Reklamokratija
Atlantiđanske imperije (126): Tehno feministkinje
Atlantiđanske imperije (127): Novi matrijarhat
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu