Čerčil je odbranio liberalne demokratske ideale zapadnog svijeta u momentu kada je djelovalo da će krajnja desnica, oličena u fašizmu Hitlerove Njemačke, ili krajnja ljevica, oličena u komunističkim idejama Sovjetskog saveza, ovladati svijetom.
Čerčilove tajne službe – MI5 (unutrašnja) i MI6 (spoljašnja) – nastavile su da drže konce imperije u svojim rukama. Najpoznatiji agent ovih službi, prepoznatljiv kao ikona pop kulture, izmišljeni je tajni agent 007 Džems Bond, nastao prema romanima stvarnog agenta Jana Fleminga.
Jedan od tajnih projekata ovih službi bilo je kreiranje novih bankarskih sistema, medija i pop zvijezda. Bio je to recept za upravljanje svijetom pomoću sasvim novih metoda. Moderna Britanija poslije Drugog svjetskog rata napravila je fantastičan iskorak u svijet popularne kulture.
Šezdesetih godina kao projekat Vlade pojavio se ogroman broj pop i rok muzičara koji su mijenjali svijet. Rok i pop muzika bili su najbrži način da se svijetom raznese engleski jezik, te da vrlo brzo postane svjetski jezik broj jedan. Engleskim jezikom govori poslovni svijet i na njemu se pjevaju najpopularnije pjesme.
Televizija BBC postaje epicentar nove kuturne imperijalističke strategije. Popularni muzički šou programi otkrivaju izvođače, od grupe Bitls, preko Rolingstonsa, Led Cepelin, sve do grupe “Ti Reks”, “Kvin” ili Dejvida Bouvija. Bitlsomanija ili histerija za muzičarima benda “The Beatles” dobija razmjere svjetske epidemije. Džon Lenon, pjevač ovog benda, izjavljuje u jednom trenutku da su popularniji i od samog Boga!
Engleski jezik sedamdesetih godina konačno osvaja svijet. Premda djeluje da je Britanija posljednjih tridesetak godina u sjenci svog čeda Amerike, nikada ne treba potcijeniti njen stvarni uticaj. Združena sa SAD, Vatikanom i Izraelom, suvereno dominira atlantiđanskim dijelom svijeta.
(Nastaviće se)
Raniji tekstovi:
Atlantiđanske imperije (31): Starosjedioci na britanskom ostrvu
Atlantiđanske imperije (32): Albion
Atlantiđanske imperije (33): Rimljani na britanskom tlu
Atlantiđanske imperije (34): Angli i Sasi
Atlantiđanske imperije (35): Ekskalibur
Atlantiđanske imperije (36): Druidi
Atlantiđanske imperije (37): Templari u Škotskoj
Atlantiđanske imperije (38): Hrišćanska Engleska
Atlantiđanske imperije (39): Nasljeđe Normana
Atlantiđanske imperije (40): Stogodišnji rat
Atlantiđanske imperije (41): Britanske kolonije
Atlantiđanske imperije (42): Britanska nadmoć
Atlantiđanske imperije (43): Britanska tajna društva
Atlantiđanske imperije (44): Vizije fabijanskih pisaca
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu