Svijet

AUSTRIJA IM POSTALA UTOČIŠTE Crnogorski klanovi sve više dejstvuju po Evropi, droga i ubistva im "zaštitni znakovi"

Austrija sve više postaje centar za drogu iz Južne Amerike, a kriminalne mreže često imaju korijene na zapadnom Balkanu, prenosi portal meinbezirk.at.

AUSTRIJA IM POSTALA UTOČIŠTE Crnogorski klanovi sve više dejstvuju po Evropi, droga i ubistva im "zaštitni znakovi"
FOTO: EUROPOL

Navodi se da su suparnički mafijaški klanovi iz Crne Gore ostavili krvavi trag širom Evrope.

Kako se navodi, prošlog utorka istražitelji za drogu iz Bečke državne kriminalističke policije uspjeli su da zadaju veliki udarac dobavljačima droge, koja je trebalo da bude unesena u Austriju.

Oko Uskrsa u Štajerskoj i Beču je presretnuto nekoliko stotina kilograma kanabisa i dva kilograma kokaina, sakrivenih u kamionima, piše ovaj portal.

– Pretpostavka je da su stope potrošnje između 10 i 12 tona, što je znatna količina. Razlika u odnosu na otkrivene pošiljke je značajna. U 2023. godini zaplijenjeno je samo oko 150 kilograma kokaina – kazao je šef Kancelarije za borbu protiv narko-kriminala Danijel Lihteneger, prenosi RTCG.

Ipak, Lihteneger ne smatra da je bitka izgubljena.

– Razlika je relativno velika, ali to ne znači da je bitka teoretski izgubljena. To je jednostavno dio bitke – rekao je Lihteneger.

Suparnički mafijaški klanovi iz Crne Gore ostavili su krvavi trag širom Evrope, a ubistava je bilo i u Beču.

Kako se ukazuje, Austrija je, kao zemlja bez izlaza na more, i odredište i tranzitna zemlja za ilegalnu trgovinu drogom. Kriminalne mreže često imaju korijene na zapadnom Balkanu.

Pročitajte još

– Organizovana grupa počinilaca broj jedan u teškim zločinima povezanim sa drogom dolazi sa zapadnog Balkana – objašnjava Lihteneger.

Dva rivalska mafijaška klana, posebno iz Crne Gore, više puta su bila umiješana u krvave sukobe. Posljednjih godina ovaj sukob je koštao života najmanje 80 ljudi, uključujući i one u Austriji.

– Imali smo ubistvo ispred restorana ‘Figlmiler’ u decembru 2018. godine. Naravno, uvijek postoje slučajevi koji uključuju ozbiljno nasilje – rekao je inspektor za drogu.

Nedavno je planirani bombaški napad u Beču-Otakringu spriječen samo zahvaljujući tehničkom kvaru.

– Ponekad se može desiti da se na najnižim nivoima nasilna dijela dešavaju obostrano, ali viši nivoi sarađuju jedni sa drugima – opisao je Lihteneger fenomen u vezi sa strukturama organizovanog kriminala.  Kaže da je ovo ponekad zbunjujuće…

– Kriminalne organizacije imaju jasnu podjelu rada: neki klanovi se specijalizuju za transport, a drugi za prodaju ili novčane tokove – kaže on.

Lihteneger smatra da uspješna borba nije dovoljna “samo da se iz igre izbace najviši zvaničnici, već se radi i o borbi protiv kriminala povezanog sa drogom uopšte”.

– To utiče na sve, od potrošača do uličnih dilera i organizovanog kriminala – naglašava Lihteneger.

Austrijske policijske snage zapošljavaju oko 600 policajaca prvenstveno posvećenih borbi protiv kriminala povezanog sa drogom, što je znatno manje od procijenjenog broja lica koja su dio lanca organizovanog kriminala.

-Uprkos ovom izazovu, stopa rješavanja u ovoj oblasti je relativno visoka”, piše austrijski portal.

Interpolova potjernica za Zvicerom

Na zahtjev Austrije Generalni sekretarijat Interpola u Lionu objavio je javnu međunarodnu potjernicu za Radojem Zvicerom (42).

Potjernica je za ovim crnogorskim državljaninom i optuženim vođom kavačkog klana objavljena povodom optužbi za trgovinu drogom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu