Pod vođstvom dvojice predsjednika, dvije strane su kroz konsultacije usvojile niz smjernica za kinesko-američke odnose, a dvojica predsjednika su zajednički vratila dijalog i saradnju između Kine i SAD na pravi put, rekao je Si, prenosi kineska državna novinska agencija Sinhua.
Konstatovano je da je više od 20 mehanizama za komunikaciju ponovo pokrenuto ili uspostavljeno i da su ostvareni pozitivni rezultati u oblastima kao što su diplomatija, bezbjednost, ekonomija, trgovina, fiskalna pitanja, finansije, vojska, borba protiv narkotika, sprovođenje zakona, poljoprivreda, klimatske promjene i razmjena među ljudima.
“Pitanje Tajvana crvena linija za Kinu”
Kineski predsjednik je rekao svom američkom kolegi da pitanja Tajvana, demokratije, ljudskih prava i prava na razvoj predstavljaju “crvene linije” za Kinu, koje se ne smiju prekoračiti.

Si je upozorio da Sjedinjene Američke Države ne smiju da se miješaju u bilateralne sporove oko ostrva Tajvan i grebena u Južnom kineskom moru, ali ni da “pomažu ili podstiču provokacije” u tom regionu.
– Kina i Sjedinjene Američke Države bi mogle da imaju nesuglasice ili čak dožive pogoršanje odnosa uslijed međusobnog rivalstva, ali bi mogle da postignu i značajan napredak ako se uzajamno ponašaju kao partneri i prijatelji – zaključio je Si.
Kako je ranije javio AP, Si je prenio Bajdenu da je Peking spreman da sarađuje sa narednom administracijom novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa.
Predsjednik SAD Džozef Bajden i kineski predsjednik Si Đinping saglasili su se tokom susreta u Peruu da bi o korišćenju nuklearnog oružja trebalo da odlučuju ljudi, a ne vještačka inteligencija (AI).
– Dvojica lidera su potvrdila potrebu da se zadrži ljudska kontrola nad odlukom o korišćenju nuklearnog oružja – navodi se u saopštenju Bijele kuće, prenio je ranije Rojters.
Tokom razgovora dvojice predsjednika naglašena je potreba da se pažljivo razmotre potencijalni rizici i da se razvoj tehnologije vještačke inteligencije u vojnim područjima sprovodi na razuman i odgovoran način.
Ovo je prvi put da su predsjednici Sjedinjenih Američkih Država i Kine dali ovakvu zajedničku izjavu, primjećuje Rojters.
Bajden je izrazio zadovoljstvo zbog dugogodišnjeg partnerstva sa Sijem, ali je priznao da se oni nisu uvijek slagali, istakavši da je ”iskrena i otvorena” međusobna komunikacija spriječila sukob između SAD i Kine.
Susret Bajdena i Si Đinpinga na marginama samita APEC u Peruu bio je Bajdenov posljednji sastanak sa Sijem u svojstvu predsjednika SAD.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu