Prema pisanju američkog lista, Bajden je tokom svog nedavnog boravka u Irskoj napustio decenijama staru tradiciju održavanja konferencija za novinare u inostranstvu.
Takođe, predsjednik Kolumbije Gustavo Petro sastao se u četvrtak s Bajdenom, ali njih dvojica nisu održali zajedničku konferenciju za medije što je ranije bila praksa u Bijeloj kući.
– Više nego bilo koji predsjednik, Bajden je poduzeo korake da smanji mogućnost da mu novinari postavljaju pitanja i to na mjestima gdje on može ponuditi nepripremljene odgovore. Rezultat toga je, navode kritičari, predsjednik koji ima manje osjećaja za javnu odgovornost, svoje komentare odluke i postupke – piše Njujork Tajms.
Također, ističe se kako je ovakav Bajdenov pristup javni dokaz da politički stratezi okupljeni oko predsjednika SAD-a pokušavaju zaštititi predsjednika od nekontroliranih razmjena mišljenja s novinarima.
Zvaničnici Bijele kuće ne osporavaju njihov drugačiji pristup. U komentaru za Nju Jork Tajms, naveli su kako je ovakav pristup u potpunosti isplaniran.
– Naš krajnji cilj je da dopremo do američkog naroda gdje god i kako god oni konzumiraju medije. To nije samo soba za brifing ili konferencijska sala. Predsjednik Bajden učestvovao je na skoro 400 sesija koje su uključivale pitanja i odgovore otkako je preuzeo dužnost. To je više nego što su to radili Barak Obama, Džordž Buč ili Donald Trump – rekao je Ben LaBolt, direktor komunikacija Bijele kuće.
Ipak Njujork Tajms je pojasnio kako su te interakcije između Bajdena i novinara obično vrlo kratke i često uključuju pitanja na koja Bajden i ne odgovara.
– Kada to učini, obično odgovori u jednoj ili dvije riječi – pojašnjava se.
Ono što je interesantno, Bajden od preuzimanja mandata nije dao intervju ni za jednu veliku novinu u SAD-u.
– Svaki predsjednik od Ruzvelta dao je intervjue Njujork Tajmsu. Svaki predsjednik decenijama unazad razgovarao je i sa novinarima Vašington Posta zaključuje se.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu