Politika

Banjac: Opozicija ne želi da izrazi stav protiv visokog predstavnika u BiH

 Predsjednik Narodne partije Srpske (NPS) Darko Banjac rekao je da je očigledno da opozicija ne želi da izrazi stav protiv visokog predstavnika u BiH, pa je našla "nebulozne političke razloge" i napustila sjednicu parlamenta Srpske da ne bi pokazala u suštini kakva je njihova politika.

Banjac: Opozicija ne želi da izrazi stav protiv visokog predstavnika u BiH
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
Darko Banjac

Banjac je istakao da opozicija nije imala nijedan razlog da napusti posebnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske i ocijenio da je to “najgori mogući vid političkog djelovanja.

– Ukoliko hoćete da izrazite svoj stav, onda ga izrazite kroz glasanje u Narodnoj skupštini Republike Srpske – rekao je Banjac Srni.

Ukoliko je opozicija ono što su govorili za govornicom protiv visokog predstavnika, Banjac je rekao da su onda trebali da to i izglasaju.

– Opozicija ono što je rekla, a nije pokazala, ne znači ništa. Jedno je pričati, a drugo je uraditi. Ono što su oni pričali, nisu uradili u Narodnoj skupštini, već su uradili samo oni narodni poslanici koji su ostali, a njih je 50 – pojasnio je Banjac.

On je rekao da je juče bila prilika da se ostvari apsolutno jedinstvo u parlamentu Republike Srpske, da vlast i opozicija pokažu da su jedinstveni u jednom stavu, a to je da visoki predstavnik i OHR treba da odu.

– Ne postoje bonska ovlaštenja visokog predstavnika ni po jednom sporazumu. Visoki predstavnik ne može nikoga postavljati ni smjenjivati, a kamoli nametati zakone – istakao je Banjac.

On je rekao da su visoki predstavnici i dio međunarodne zajednice do sada radili zato što je ćutano u Republici Srpskoj.

– Vrijeme je da ne ćutimo, vrijeme je da imamo mogućnost i obavezu da kroz svoju odlučnost, jedinstvo i hrabrost pokažemo dijelu međunarodne zajednice i njihovom pomagaču – visokom predstavniku za BiH – zaključio je Banjac.

Pročitajte još

Narodna skupština smatra da je vrijeme da BiH sa svoja dva entiteta i tri konstitutivna naroda preuzme odgovornost za vlastiti razvoj u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim pravom, a ako to ne bude na dnevnom redu u skorije vrijeme, treba pokrenuti razgovore o mirnom razlazu, navodi se u zaključcima skupštinske većine.

Klubovi poslanika SNSD-a, Demosa, SP, NDP-NPS i US utvrdili su zaključke, prema kojima Republika Srpska ne može prihvatiti nametanje bilo koje ličnosti za visokog predstavnika i “obavijestiće strane potpisnice Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma… posebno s prijedlogom da se ukine visoki predstavnik i preispitaju odluke visokih predstavnika donesene izvan mandata utvrđenog Aneksom 10”. 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu