Dok Banjalučani, ne smije zalivati bašte i prati automobile, kako ne bi ostali žedni, mnogi se pitaju da li se “Draškovo jezero” kod Delte puni iz vodovoda ili iz Vrbasa, ili iz tajanstvenog bunara.
Debata traje već danima, pršte međusobne optužbe, a bogami i hejterski komentari u stilu da se mnogohvaljeno jezero pretvorilo u obično zapuštenu žabokrečinu, a u priču su se umiješali i – zvanični organi.




Naravno, barjak nose mediji i političke stranke.
Predsjednik Gradskog odbora SNSD Vlado Đajić je žestoko isprozivao gradonačelnika Draška Stanivukovića, tvrdeći da se vještačko jezero puni iz vodovoda i da gradska vlast to krije.
Draško mu je promptno odgovorio da to nije tačno.
– Cijeli sistem je napravljen da se voda kroz bunar uzima iz Vrbasa, koji je od tog mjesta samo na stotinjak metara. Dakle, postoji podzemni bunar i sistemi koji idu od Vrbasa i tako se cijelo vrijeme i puni, i prazni i filtrira voda u jezeru – poručio je gradonačelnik.
Mediji bliski SNSD se drže priče da se vještačko jezero puni iz posustalog vodovoda, a tog su stava su i predstavnici SPS.
– Skandalozno je i sramotno da gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković svakodnevno obmanjuje i laže napaćene građane – ubjeđuje ih da je situacija pod kontrolom, dok se u isto vrijeme hiljadama litara vode iz gradskog „Vodovoda“ puni vještačko jezero u blizini Delte, za potrebe njegovog ličnog marketinga – saopšteno je nedavno iz ove stranke.
Oni koji tvrde da se vještačko jezero puni iz vodovoda nerijetko se pozivaju na “nalaze inspekcija”.
Da li se inspekcija zaista bavi ovim pitanjem? Odgovor je DA. Premet je otvoren u republičkoj inspekciji, a istraga je u toku. A u toj istrazi glavni je, ni manje ni više, nego Institut za javno zdravstvo Republike Srpske.
Gradska inspekcija nije istraživala kvalitet i porijeklo vode u jezeru kod Delte, a sve su prilike da su u Gradskoj upravi ljuti što se republički kontrolni organi bave ovakvim “tričarijama”.
– Uzorkovanje vode vršeno je od strane republičke inspekcije, konkretno republičke inspekcije za hranu, a predmet kontrole je bila ispravnost vode u jezeru, iako je poznato i znakovima naglašeno da u jezeru nije dozvoljeno kupanje i da voda nije za piće – navodi se u kratkom odgovoru Gradske uprave na upit Srpskainfo.
Iz Inspektorata RS više detalja o istrazi koja još traje, a do kad će ne zna se.
– S obzirom na visoke dnevne temperature i neophodno odgovorno ponašanje kada je riječ o potrošnji vode, te racionalno korišćenje iste, u cilju tačnog informisanja javnosti o vodi koja se koristi za punjenje vještačkog jezera kod tržnog centra Delta prošle sedmice izvršeno uzorkovanje na licu mjesta od strane Instituta za javno zdravlje, a radi utvrđivanja da li je riječ o vodi iz sistema za javno snabdevanje grada vodom za piće – navodi se u odgovoru Inspektorata RS.
Dodaje se da će nakon dostavljanja rezultata laboratorijskih analiza inspekcija imati preciznuinformaciju za javnost.
Vještačko jezero kod Delte, otkako je otvoreno, izaziva kontroverze.
Proljetos je u Skupoštini grada priču o namjeni tog jezera i navodno nezakonitim radnjama vezanim za njegovu izgradnju, rasplamsala odbornica SNSD Žana Grmuša, kada je postavila pitanje ko je izdao dozvolu za gradnju tog jezera.
Draško Stanivuković i njegovi saradnici su tvrdili da se uopšte ne radi o vještačkom jezeru, nego da je u pitanju ambijentalna vodena cjelina, koja je dio parka i za koju nije potrebno imati dozvolu.
Inače, park kod Delte po mnogima i nije pravi park, nego služi, uglavnom, kao kulisa za fotografisanje i “selfiranje”.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu