Banjaluka

"Nije korišten u našoj ustanovi" Dom zdravlja Banjaluka nema seruma protiv ujeda zmije

Dom zdravlja u Banjaluci ne raspolaže serumom protiv zmijskog otrova potvrdili su za iz ove zdravstvene ustanove.

zmija poskok
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ovaj serum u prethodnim godinama nije bio korišten u našoj ustanovi, s obzirom na to da nije bilo potrebe za njegovom primjenom pojasnili su za Nezavisne iz Doma zdravlja Banjaluka i dodaju da je Institut za javno zdravstvo Republike Srpske nadležan za distribuciju seruma antiviperinuma zdravstvenim ustanovama.

– Naša ustanova je uputila zahtjev za nabavku dodatnih količina navedenog seruma – kažu iz DZ Banjaluka.

Savjeti za građane

Radi prevencije ujeda zmija tokom boravka u prirodi, savjetujemo sljedeće mjere opreza:

Nosite zatvorenu obuću i duge pantalone prilikom boravka u prirodi ili planinarenja.

Izbjegavajte hodanje kroz visoku travu bez upotrebe štapa.

Ne podižite kamenje golim rukama.

Ne dirajte zmije – ni žive ni mrtve.

Edukujte djecu o potencijalnim opasnostima.

Pročitajte još

U slučaju ujeda zmije, potrebno je odmah pružiti prvu pomoć:

Ostanite smireni – panika ubrzava širenje otrova.

Imobilizujte povrijeđeni ekstremitet, slično kao kod preloma.

Osoba treba mirovati i biti u ležećem ili sjedećem položaju.

Uklonite nakit poput prstenja ili satova sa povrijeđenog ekstremiteta zbog mogućeg oticanja.

Nemojte rezati ranu, sisati otrov niti stavljati led na povrijeđeno mjesto – to može dodatno pogoršati stanje.

Odmah pozovite hitnu pomoć na broj 124 ili se uputite ka najbližoj zdravstvenoj ustanovi – idealno u roku od 1 do 2 sata – kako bi povrijeđeni mogao primiti odgovarajuću medicinsku pomoć, uključujući i primjenu seruma.