Banjaluka

Hoće li klubovi ostati bez mjesta za plivanje? Smanjenje novca za Akvanu može uništiti jedan od najvažnijih sportskih resursa

Da li vam je cilj da ugasite plivanje u ovom gradu? Da li vam je cilj da najbolji sportisti ovog grada ostanu bez bazena?

Miting PK Olimp
FOTO: DUŠAN REPIJA/RINGIER

To su pitali Skupštinu grada banjalučki plivački i vaterpolo klubovi nakon informacije da je amandmanima na Nacrt budžeta grada predviđeno da se preduzeću Akvana budžet smanji sa 1,4 miliona KM predviđenih Nacrtom na 500.000 KM.

Direktorima JP Akvana do sad nije bio dovoljan prosječan godišnji budžet od 900.000 KM, pa su za 10 godina napravili dug od 12 miliona KM. To je prosječno milion godišnje. I sada, umjesto da se budžet poveća za milion – koliko je svake godine falilo – neko je odlučio da ga prepolovi!?, naveli su iz klubova.

Podsjetili su da na bazenu svakodnevno trenira više od 800 djece pitajući ko će preuzeti odgovornost za uništenje jednog od najvažnijih sportskih resursa u gradu.

– Hiljade djece je tu naučilo da pliva – hiljade života je potencijalno spašeno. Gdje će ta djeca kada zatvorite bazen? Gdje će sportisti, gdje će treneri, gdje će Banjaluka? Ako vam je cilj da vas građani – i djeca i roditelji – zamrze, na dobrom ste putu. Ali mi nećemo ćutati – poručili su iz klubova.

O ovom pitanju prethodno se oglasio gradonačelnik Draško Stanivuković optužujući SNSD.

– Ukinuli su grant Akvani, što znači samo jedno, žele da ugase još jedno javno preduzeće. Ovo je direktan napad na javnu imovinu i možemo slobodno reći da je Akvana stavljena na spisak izgubljenih kao i sva ostala javna preduzeća koja su uništili svojim “stručnim” kadrovima – naveo je on.

Miodrag Čeko, sportski direktor plivačkog kluba Olimp rekao je da je prema informacijama koje su dobili od Javnog preduzeća Akvana skinut veći dio budžeta koji je bio predviđen Nacrtom, odnosno 900.000 KM

– Tako da bi u ovom slučaju bazen ostao na nekom budžetu od 500.000 KM što nije dovoljno ni za struju i vodu, a da ne govorim o ostalom, energetici i tako dalje. Bazen se s tim može zatvoriti bukvalno sutra, ako bi to bilo tako – rekao je Čeko.

Istakao je da je pri ovakvom scenariju upitna egzistencija svih plivačkih i vaterpolo klubova, odnosno plivačkog sporta.

– Nije to samo stvar javnog preduzeća Akvana, to je bukvalno egzistencija plivačkog sporta. Ako nam ne mogu priušiti da treniramo, nemamo alternativu, samo jedan jedini bazen imamo u gradu. Tako da nažalost to je onda problem sporta – naglasio je Čeko.

Pročitajte još

Dodao je da su apolitični i da im je važno da se zna da bazeni poput Sarajeva imaju budžete od 2,8 miliona KM, a manje vodene površine nego Olimpijski bazen u Banjaluci, a Sarajevu ni taj iznos nije dovoljan.

– Sa 1.400.000 spustiti na 500.000 je nekakva kalkulacija. Ne znam koji je cilj, bilo koga, da se odbije 900.000 KM. Umjesto da dodaju na to milion, a da bazen krene u postepeno vraćanje. Gledajte, bazen egzistira dugo godina i zreo je za sanaciju u svakom pogledu, a mi ne možemo ni da održavamo ovo što je na redu – istakao je Čeko.

Jovo Savanović, odbornik PDP-a u Skupštini grada kometarisao je ovo pitanje na sjednici.

-Akvana nije bila pozitivna od prvog dana od kada je osnovana, ali vi hoćete da ljudi ostanu bez posla, a sportisti bez mjesta za plivanje. To će se dogoditi ako ukinete ova sredstva koja ste predvidjeli u budžetu – istakao je Savanović.

Danas je počela sjednica Skupštine grada na kojoj se razmatra budžet za 2025. godinu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu