Magazin

Bar-kod slavi 50. rođendan: Doprinio je globalizaciji trgovine, a sada lagano odlazi u prošlost (VIDEO)

Čuveni bar-kod, sistem za identifikaciju proizvoda, koji je doprinio globalizaciji trgovine, danas slavi 50 godina, a postepeno ga zamjenjuje drugi sistem identifikacije, Kju ar kod (QR kod), kao bogatiji informacijama.

Bar-kod slavi 50. rođendan: Doprinio je globalizaciji trgovine, a sada lagano odlazi u prošlost (VIDEO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Za kupce na kasi u prodavnicama, bar-kod se pretvorio u zvuk bip.

Svakog dana širom svijeta vertikalne linije različite debljine budu skenirane šest milijardi puta. Oko 70.000 proizvoda prolazi kroz kase svake sekunde.

Pročitajte još

Bar-kod, kao “dokument” o identitetu proizvoda takođe omogućava profesionalcima da imaju pristup drugim podacima o proizvodu, izjavila je za Frans pres Lorans Valana (Laurence Vallana), francuski stručnjak za elektronsko etiketiranje.

Bar-kod prvobitno su patentirali Amerikanci Norman Džozef Vudland i Bernard Silver 1952. godine, ali je tek kasnije usavršen i plasiran na tržište pod podsticajem američkog inženjera Džordža Lorera (George Laurer).

Tako je 3. aprila 1973, bar-kod postao, poslije konsultacija između velikih proizvođača i distributera, sistem koji je korišćen za identifikaciju potrošačkih proizvoda.

Taj kod je u Evropi poznat i kao EAN-13 (Evropski broj artikla) ili samo kao 13, broj cifara koji posjeduje.

Prvi proizvod koji je skeniran pomoću svog bar-koda, 26. juna 1974. godine u Ohaju, bio je paketić žvakaće gume, sada izložen u Nacionalnom muzeju američke istorije u Vašingtonu, piše Kurir.

Međutim, čuveni bar-kod će uskoro zameniti kju ar kod.

Bar-kod je bio i inspiracija i za određene umjetnike, a kritičari su ga smatrali simbolom prekomjerne potrošnje ili globalizacije. Neke podsjeća na rešetke zatvora, ali je kju ar kod drugačijeg izgleda, površina koja kombinuje crne i bijele tačke raspoređene na kvadratu, koji je 1994. osmislio Japanac Masahiro Hara.

Kju ar kod je skraćenica za “kod sa brzim odgovorom”. Njegova prednost u odnosu na bar-kod je u tome što može da sadrži mnogo više informacija, kao na primjer o sastavu proizvoda, što je neophodno za reciklažu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu