Svijet

Batalili su stresan život u gradu i sada na selu GAJE ALPSKE KOZE I RAZVIJAJU BIZNIS

Rođenjem petog djeteta, Vojislav i Jasmina su brz i stresan beogradski život, zamijenili mirnim, u čajetinskom selu Kriva Reka. Namjera im je da stvore samoodrživo gazdinstvo, nastavljajući tradiciju gajenja alpskih koza Vojislavljevih roditelja.

Batalili su stresan život u gradu i sada na selu GAJE ALPSKE KOZE I RAZVIJAJU BIZNIS
FOTO: SCREENSHOT RTS

Zbog kvaliteta i tražnje za kozjim sirom koje proizvodi svekrva, Jasmina Kostić je razmišljala o prelasku iz Beograda u Krivu Reku, a definitivno su se odlučili s njenom petom trudnoćom, prošlog ljeta.

Poljoprivredi treba vremena, mi smo ovdje tek godinu dana. Ne ide onako brzo kao što smo mislili, ali opet ide nekim svojim putem, ide u pravcu u kom smo zacrtali – priča Jasmina za RTS.

Dvije kćerke su ostale na školovanju u gradu, dvojica dkečaka su krenula u školu i vrtić u selu, a najmlađi Vuk još uvijek samo prati mamu i tatu u proširivanju babinog i djedinog gazdinstva.

Uz pedesetak alpskih koza, gaje i piliće, mangulice, sagrađena je mljekara, nastoje da osim na pragu kuće, u Užicu i Beogradu, plasiraju sir i na Zlatiboru.

Jasmina je bila uspješan projekat menadžer u Beogradu, a Vojislav je radio u inostranstvu, i cilj im je jedno samoodrživo domaćinstvo, gdje će proizvesti dovoljno hrane i za sopstvene potrebe i za životinje, kao i potrebnu energiju, oslanjajući se na nauku.

Gajimo ribu, riba hrani biljku, biljka prečišćava vodu…

– Vidio sam sve što je dobro i što je loše i u Evropi, i na istoku i na zapadu, i gledam da zajedno sa Jasminom, napravimo neku našu priču, da pokupimo sve što je dobro, što smo vidjeli, kao što je akvaponija. To je sistem gdje gajimo ribu u bazenima, riba hrani biljku, biljka prečišćava vodu i vraća čistu vodu ribi i kao završno imamo plod biljke i imamo ribu koja poraste – objašnjava Jasminin suprug, Vojislav Nićiforović.

Upravo im je stigao plastenik za akvaponiju i dok planiraju kako da sve profunkcioniše do kraja godine, Jasmina uzgred dogovara i aktivnosti čajetinskog Saveza seoskih žena u koji se rado uključila.

– To je zapravo ona doza menadžmenta koja meni prija, koja nije toliko stresna, ja sam od tog stresa velikog i pobjegla, a nešto što svojim znanjem i svojom energijom mogu da doprinesem ovoj zajednici. Ovdje su žene fenomanalne, seoske žene zaista svašta znaju – kaže Jasmina.

Planova je napretek, stava je da će udružene lakše plasirati svoje proizvode, ostvarivati redovne prihode, te primjerom pokazati i drugima da selo može biti mirna luka za mlade bračne parove, kakva je Kriva Reka za njenu sedmočlanu porodicu, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu