Princ Loran, mlađi brat kralja Filipa, dobio je prošle godine 388.000 evra iz državnih fondova, ali je rekao da mu njegov rad daje pravo njemu i njegovoj porodici na socijalni dodatak.
Tvrdio je da je djelimično samozaposlen zbog kraljevskih dužnosti koje obavlja, ali i zbog vođenja dobrotvorne organizacije za zaštitu životinja.
Sud je odbio zahtev 61-godišnjeg Lorana.
Loran je rekao da je podnio zahtjev iz „principa”, a ne zbog novca.
– Kada migrant dođe ovamo, registruje se, ima pravo na socijalnu pomoć. Možda sam i ja migrant, ali onaj čija je porodica uspostavila državu – rekao je on belgijskoj televiziji RTBF.
Sud u Briselu je odbio Loranov zahtjev uz obrazloženje da se princ ne može smatrati ni samozaposlenim ni zaposlenim.
Sudija je kazao da princ zapravo treba da ima pravo na penziju, ali je dodao da praznine u zakonodavstvu to onemogućavaju.
Njegov advokat Olivije Rikert naveo je za belgijski list Le Soar da Loranov zahtjev nije „hir” i insistirao je na njegovoj simbolici, rekavši da se socijalna pomoć „po belgijskom zakonu dodjeljuje svim stanovnicima, od najugroženijih do najbogatijih”.
Rajkart je takođe rekao da se većina prinčevog dodatka troši na platu pomoćnika i razne putne troškove.
To znači da Loranu ostaje oko 5.000 evra mjesečno, ali nema zdravstveno osiguranje, kao što je pravo na povraćaj nekih medicinskih troškova.
Princ, koji ima troje odrasle djece sa suprugom britanskog porijekla Kler Kumbs, zabrinut je za dobrobit porodice jer će dobijati manje novca poslije njegove smrti.
Loran je pokrenuo sudski postupak protiv belgijske države pošto je odbijen njegov zahtjev za socijalnu pomoć.
Prvo ročište je održano u novembru 2024. godine.
Princ i njegov pravni savjetnik još nisu odlučili da li će se žaliti na odluku suda, prenosi RTBF.
Loran, koji je 15. u redu za presto nije stran kontroverzama i ponekad ga nazivaju „prokleti princ” u Belgiji.
Belgijski savezni parlament je 2018. izglasao da mu se ukine mjesečna naknada na godinu dana nakon što je bez dozvole vlade prisustvovao prijemu u kineskoj ambasadi u punoj mornaričkoj uniformi.
Dobio je i nekoliko kazni za prekoračenje brzine i kritikovan je zbog prisustvovanja sastancima u Libiji dok je pokojni Moamer Gadafi još bio na vlasti.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu