Uprkos ogromnim rezervama nafte i gasa, nordijska zemlja je odavno prepoznata kao globalni lider u održivom transportu. Njena prodaja električnih vozila (EV) porasla je sa manje od 1 odsto ukupne prodaje automobila u 2010. na nevjerovatnih 88,9 odsto prošle godine i ovaj trend ne pokazuje znake usporavanja.
Podaci koje je objavila norveška uprava za javne puteve, koja je odgovorna za nacionalnu putnu mrežu u zemlji, pokazuju da su električna vozila činila više od 96 odsto novih automobila prodatih u prvih nekoliko nedjelja ove godine.
To stavlja Norvešku na dodirnu distancu da postane potpuno električna — realizujući neobavezujući cilj koji su zakonodavci prvi postavili 2017.
Kristina Bu, generalna sekretarka Norveške EV asocijacije (NEVA), koja predstavlja vlasnike električnih automobila u zemlji, očekuje da će Norveška pogoditi ovu metu. U stvari, Bu je rekla da su u toku planovi za održavanje zabave kako bi se proslavilo ono što je rekla da će biti istorijska prekretnica.
– Već smo pozvali dosta političara i različitih aktera na zabavu 13. februara, jer, ne znamo tačno dok se godina ne završi, ali svi kažu da ćemo završiti negdje između 95% i 100% ove godine – rekao je Bu za CNBC putem video poziva.
– Dakle, u ovakvim vremenima kada predsjednik Donald Tramp povlači SAD iz klimatskog sporazuma i svega toga, mislim da treba da slavimo dostignuća koja smo uspjeli – dodala je ona.

Pored nastojanja da se SAD povuku iz značajnog Pariskog sporazuma, Tramp je prošle nedjelje takođe ciljao na nekoliko tehnologija sa niskim sadržajem ugljenika. Ovo je uključivalo opoziv neobavezujuće izvršne naredbe prethodnika Džoa Bajdena koja je imala za cilj 50% prodaje električnih vozila do 2030.
Trampova izvršna naredba, koju su zagovornici EV kritikovali, bila je osmišljena da „eliminiše mandat električnih vozila (EV) i promoviše pravi izbor potrošača“.
“Nova normalnost”
Zamjenica norveškog ministra saobraćaja Cecilie Knibe Kroglund rekla je da su dugoročne i dosljedne politike osmišljene da podrže uvođenje električnih vozila – umjesto nametanja mjera za zabranu korišćenja vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem – bile ključne za tranziciju zemlje.
Komparativno, Evropska unija je usvojila zakon za efektivnu zabranu prodaje novih automobila koji emituju ugljenik od 2035. godine, dok je Ujedinjeno Kraljevstvo navelo da će zabraniti prodaju novih automobila koji se pokreću isključivo motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem do 2030. godine.

Neki od norveških podsticaja za EV uključuju oslobađanje od PDV-a, popuste na putne i parking takse i pristup autobuskim trakama. Vlada je takođe dosta uložila u infrastrukturu za javno punjenje, a mnoga norveška domaćinstva mogu da pune svoje automobile kod kuće.
Kroglund je te promjene opisao kao „novu normalu“ za zemlju od 5,5 miliona stanovnika.
– Saobraćaj je veliki dio odgovora za klimatska rješenja. Dakle, moramo se pobrinuti da se neki od uspjeha koji smo postigli sa automobilima mogu iskoristiti za druge oblasti transportnog sektora – rekao je Kroglund za CNBC putem video poziva.
Kroglund je rekao da zemlja planira da u potpunosti pređe na električne gradske autobuse 2025. godine, dok će teška vozila učiniti 75% obnovljivim do kraja decenije.
Dok je prodaja novih automobila u Norveškoj skoro 100% električna, još uvijek ima dosta vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem na putu. NEVA-in Bu je rekao da je 28% automobila potpuno električni na nacionalnom nivou, iako se to povećava na preko 40% u glavnom gradu Oslu.
– Cijelo naše društvo je prošlo kroz ovu mentalnu promjenu. Mislim, nije da su Norvežani zeleniji ili skloniji da rade ovakve stvari od drugih. Politike su to učinile i ljudi su brzo shvatili i promijenili svoje mišljenje o tome – dodala je ona.
Za razliku od nastojanja Norveške da postane potpuno električna, električna vozila su činila 8,1% ukupne prodaje u SAD u 2024. Ta cifra je porasla u odnosu na 7,8% udela na tržištu u 2023, prema kompaniji za istraživanje tržišta Cok Automotive, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu