Politika

Berton za SRPSKAINFO: Političari u BiH ponašaju se NEODGOVORNO

Nepostizanje dogovora o Izbornom zakonu BiH jednostavno nije opcija koju ova država može sebi da priušti.

Berton za SRPSKAINFO: Političari u BiH ponašaju se NEODGOVORNO
FOTO: RAS SRBIJA

Ovo u intervjuu za Srpskainfo upozorava šef Misije OEBS-a u BiH Brus Berton.

Ako ne bude rješenja, političke vođe će biti zajedno odgovorne za stvaranje situacije u kojoj država može da se suoči sa zakonodavnom paralizom na nivou FBiH i države, uključujući ometanje veoma važnih reformskih procesa. To bi poslalo veoma negativnu poruku o funkcionalnosti i budućoj perspektivi BiH, kako unutar tako i izvan EU – ističe Berton.

Ako političke vođe u BiH ne postignu dogovor o izmjenama Izbornog zakona BiH, da li će biti moguće provesti rezultate izbora i kakve bi to posljedice imalo po BiH?

Izbori će biti održani, a njihovi rezultati moraju da budu provedeni. Građani zaslužuju izbore koji su slobodni, pošteni i vjerodostojni. Političke vođe koje učestvuju u pregovorima imaju pred sobom jasan zadatak – da pronađu pragmatičan kompromis kojim će obezbijediti da Dom naroda Parlamenta Federacije BiH može da bude popunjen u skladu sa rezultatima izbora. Nije upitno da je moguće pronaći rješenje i da su političke vođe veoma svjesne pravnih mogućnosti.

Da li su političari, naročito u FBiH, pokazali dovoljno zrelosti u rješavanju pitanja Izbornog zakona BiH ili se sve ovo koristi samo u svrhu predizborne kampanje?

Pošto do sada nije postignut dogovor i skoro da nije postignut nikakav napredak, mislim da svi možemo da se složimo da strane uključene u razgovore nisu pokazale dovoljno volje i odgovornosti da se postigne pomak u vezi s ovim pitanjem. Imajući na umu važnost ovog pitanja, ne želim da spekulišem o razlozima. Reći ću da ovakvo ponašanje nije samo neodgovorno, nego i rizično.

Kakav je stav OEBS-a u BiH u vezi sa uvođenjem skeniranja glasačkih listića i kako komentarišete tvrdnje da nema dovoljno vremena za uvođenje novih tehničkih rješenja prije izbora?

Povjerenje građana u izborni proces je od ključne važnosti. Ono određuje njihov angažman u javnom i političkom životu. Ako je njihov angažman na niskom nivou, to podriva same temelje demokratije i djelotvornost napora političkih stranaka da predstavljaju građane ove države. Znamo da je povjerenje u politiku i političare na veoma niskom nivou. Zbog toga je od ključne važnosti da se nastavi sa reformom izbornog procesa i provođenja izbora kako bi se poboljšala efikasnost, sigurnost i transparentnost. Misija OEBS u BiH, zajedno sa ostatkom međunarodne zajednice, pozdravlja izmjene i dopune koje su nedavno usvojene u Predstavničkom domu BiH u vezi sa skeniranjem glasačkih listića, video nadzorom na biračkim mjestima i identifikacijom birača uz pomoć otisaka prstiju. Istovremeno, da bi bio postignut maksimalno pozitivan efekat, za primjenu takvih tehnoloških dostignuća potrebna su adekvatna finansijska sredstva, kao i pažljivo planiranje, testiranje i obavještavanje javnosti. Na vlastima BiH je da ocijene da li ima dovoljno vremena za primjenu novih ideja u svjetlu tih pitanja koje treba uzeti u obzir. CIK BiH je objavila zvanično mišljenje kojim je pružila podršku uvođenju skeniranja glasačkih listića. CIK BiH, zajedno sa Savjetom ministara BiH, sada ima zadatak da izradi akcioni plan za primjenu novih tehnologija u izbornom procesu.

Kako komentarišete izjave iz nekih stranaka, koje se suprotstavljaju uvođenju novih tehnologija, da bi one mogle da budu iskorištene za manipulaciju izbornim rezultatima?

Bilo koje rješenje ili inovaciju koja doprinosi transparentnijem, vjerodostojnijem i poštenijem izbornom procesu treba pozdraviti. To treba da bude u interesu svih političkih stranaka i takvim mjerama se ne treba suprotstavljati, iako u snažnom demokratskom procesu političke stranke sasvim sigurno imaju pravo da postavljaju pitanja o efikasnosti predloženih rješenja ili o tome kako će ona biti primjenjena. Međutim, uopšteno govoreći, ne vjerujemo da se stranke trebaju protiviti bilo kojoj mjeri koja čini izbore transparentijim, vjerodostojnijim i pouzdanijim.

Kakav je stav Misije OEBS u BiH u vezi sa podučavanjem kontroverznih ratnih tema u udžbenicima iz istorije u nekim kantonima u Federaciji BiH?

Uvrštavanje sadržaja u vezi sa događajima iz perioda između 1992. i 1995. godine teoretski nije loša ideja, ali to mora biti učinjeno na inkluzivan i nepristrasan način. Smjernice za pisanje i ocjenu udžbenika istorije za osnovne i srednje škole u BiH, koje su usvojila sva ministarstva obrazovanja i koje su objavljene u Službenom glasniku BiH 2007. godine, propisuju da bi autori udžbenika trebalo da smanje količinu informacija koje se odnose na političku istoriju, te da bi udžbenici trebalo da budu objektivni, naučno utemeljeni i usmjereni na stvaranje zajedničkog razumijevanja, pomirenja i mira u BiH. Ovo takođe znači da bi udžbenici trebalo da uključuju različite istorijske izvore o određenim događajima kako bi podstakli dijalog i gradili toleranciju. U postkonfliktnim društvima, reforma nastave istorije je dug, osjetljiv i komplikovan proces, koji zahtijeva angažman mnogih nosilaca aktivnosti i eksperata. U proteklih 20 godina ostvaren je određeni napredak u BiH, koji bi sada mogao biti ugrožen događajima koji su počeli u Kantonu Sarajevo, nakon toga i u nekoliko drugih kantona u Federaciji BiH, kao i nedavnim dešavanjima u Republici Srpskoj. Ovi događaji neće doprinijeti depolitizaciji obrazovanja i  zapravo mogu unazaditi već ostvareni napredak u procesu reforme izučavanja istorije i produbiti podjele u društvu. Pozivamo sve obrazovne vlasti da djeluju odgovorno, jer pred sobom imaju najvažniju ulogu – stvaranje okruženja za inkluzivno i kvalitetno obrazovanje za svu djecu. Ovo je veoma ozbiljan i osetljiv proces, koji se mora zasnivati na međusobnom razumijevanju, inkluzivnosti i toleranciji, s ciljem izgradnje snažnog, miroljubivog i stabilnog društva za budućnost naše djece.

Pokazati zrelost

Foto: RAS Srbija
Foto: RAS Srbija

Predsjedavajuća Gornjeg doma ruskog parlamenta, Valentina Matvijenko, izjavila je tokom nedavne posjete BiH da OHR treba zatvoriti i da građani BiH treba da uzmu sudbinu u svoje ruke. Kako to komentarišete?

Kao šef Misije OEBS u BiH mogu samo da kažem da su sve države članice OEBS predane prosperitetnoj i stabilnoj budućnosti BiH. Iako različite međunarodne organizacije imaju različite mehanizme djelovanja na raspolaganju, svi dijelimo istu viziju. Na političkim vođama u BiH je da pokažu dovoljno zrelosti, kao što ste ranije naveli, da bi ovu državu poveli napred. Za zatvaranje OHR-a su postavljeni konkretni uslovi, kao što znate, a mi u međunarodnoj zajednici bismo najviše voljeli da dođemo do trenutka u istoriji BiH u kome visoki predstavnik ili Misija OEBS u BiH više nisu potrebni. To je naš cilj.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu