Banjaluka

Besplatne avionske karte za Brisel i jeftinija struja: Na današnji dan Banjalučane uvijek dočekala neka NEVJEROVATNA VIJEST

Na Trgu Krajine u Banjaluci mladići i djevojke su dijelili besplatne avionske karte, i to za let Trebinje – Brisel. Dogodilo se to prije tačno 9 godina, dakle 1. aprila 2016.

ulični svirač u godspodskoj ulici
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Besplatne “avionske karte” bile su dio prvoaprilskog performansa, kojim je, povodom Dana šale, PDP ukazao na sva „ostvarena“ predizborna obećanja političkih konkurenata.

PDP-ovci su Dijelili su i „novine“ simboličnog naziva „Spas Srpske“, u kojima su glavni naslovi bili: „Proveden referendum“, „Pojeftinila struja“ i „Zaposleno 1.000 radnika“.

Mada su i iz drugih stranaka povremeno pokušavali da, bar na Dan šale, budu duhoviti, to je ipak više polazilo za rukom novinarima.

Sudar vozova u Glamoču

Banjalučani decenijama prate “psine”, koje bi za 1. april, novinari “podmetali” jedni drugima, da bi se na kraju, svi zajedno, u kafani smijali “uz čašicu razgovora”.

Tako je sedamdesetih godina prošlog vijeka hit bio da na Dan šale novinari šereti pošalju kolegu da izvještava  o „sudaru vozova u Glamoču“. Mnogi su nasjeli, iako u Glamoču nema pruge.

 Bilo je čak slučajeva da novinar, koji se već spremio za teren, na pitanje „čime putuješ u Glamoč“ odgovori: „Naravno, autobusom, nema drugog prevoza do tamo!“

Upamćen je i slučaj iz doba SFRJ, kada su dopisnika jednih beogradskih novina kolege poslale u Bosanski Novi (današnji Novi Grad) da donese „ekskluzivni izvještaj“ o nekoliko vagona soli, koja se ucrvala na željezničkoj stanici.

Pad sa zgrade u Zalužanima

U novija vremena glavni šereti sedme sile bili su novinari i novinarke crne hronike. Tako su jedni drugima, “iz povjerljivih izvora” dojavljivali da se u nekom udaljenom selu desilo ubistvo, ili da su se mangupi potukli u kafani usred bijela dana, pa su mnogi skontali da su nasamareni tek kada bi otišli na teren.

Jedna od hit priča je bila i ona o “čovjeku koji je pao sa zgrade u Zalužanima”, iako u ovom banjalučkom prigradskom naselju ni dan danas nije izgrađena nijedna stambena zgrada.

Najviše šeretluka po glavi stanovnika objavljeno je u medijima i na društvenim mrežama 1. aprila 2013. godine.

Puhalo u ministarstvu, konj u voznom parku

Lavinu je zakotrljao kolumnista Srđan Puhalo, koji se u pet ujutru “ oprostio” od svojih čitalaca, obavijestivši ih da “mijenja stranu” i odlazi u Vladu RS, za savjetnika ministra nauke Jasmina Komića.

Mnogi su mu povjerovali, neki čestitali, a neki ga izgradili kao izdajicu.

Još jedna prvoaprilska „vijest“ tog je dana bila vezana za Vladu Srpske, a za nju se pobrinuo satirični sajt Balkan Tajms.

Uoči 1. aprila ovaj portal, koji je bio zadužen za „vijesti iz druge ruke“, razotkrio je misteriju konja koji se nekoliko dana ranije prošetao centrom Banjaluke.

Pročitajte još

– Iz neprovjerenih izvora saznajemo da je konj u vlasništvu Vlade RS i pripada Ministarstvu poljoprivrede. Konj marke lipicaner nedavno je kupljen za potrebe prevoza, kako bi se smanjili troškovi goriva. Izuzetno je pametan, sam odlazi na servise, pa mu nije potrebno plaćati vozača, a može obavljati i neke manje zahtjevne administrativne poslove – naveo je Balkan Tajms i dodao da i “u ostalim ministarstvima planiraju nabavku konja” koji će u voznom parku zamijeniti skupe crne “audije”.

Isti portal objavio je da je u Banjaluci “uz svečanost i simbolično čupanje sadnice iz žardinjere”, otvoreno prvo preduzeće za uništavanje sadnica u parkovima i na zelenim površinama.

Preduzeće je, navode, osnovao “domišljati preduzetnik”, kako bi obezbijedio siguran izvor prihoda sebi i svojim poslovnim partnerima – firmama koje prodaju sadnice opštini.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu