Biznis

Bez posla ostalo 260 RADNIKA: Prodavnica koju žene obožavaju ZATVARA još jednu radnju na Balkanu

Nakon 25 godina, Benetton je zatvorio svoj proizvodni pogon u Osijeku, čime je 260 radnika ostalo bez posla. Ovaj potez dolazi nakon obećanja od prije dvije godine da će se otvoriti novih 300 radnih mjesta, što je podržao i Grad Osijek, ali očigledno nije ispunjeno.

Bez posla ostalo 260 RADNIKA: Prodavnica koju žene obožavaju ZATVARA još jednu radnju na Balkanu
FOTO: MATTIA SEDDA/EPA

Odlazak Benettona sa tržišta Hrvatske samo je dio šire slike propadanja ovog nekadašnjeg giganta.

Benetton je već duže vrijeme suočen s problemima.

Na početku 2023. godine, prema informacijama iz Corriere della Sera, grupa je najavila zatvaranje čak 419 prodavnica širom svijeta do kraja 2025. godine, od kojih je već zatvoreno 180. Od 2013. do 2023. godine, Benetton je pretrpio gubitke od 1,6 milijardi evra, dok mu je matična firma Edizione pomogla sa 800 miliona evra.

Benetton je svoje korijene postavio 1965. godine u Bellunu, u sjevernoj Italiji, kada je Luciano Benetton, zajedno sa svojom braćom i sestrom, otvorio prvi prodajni objekat. Brend je postao globalno prepoznatljiv zahvaljujući šarenim džemperima “United Colors of Benetton”, a vrhunac popularnosti dostigao je tokom 1980-ih i 1990-ih.

Pročitajte još

Benetton je postao poznat ne samo po svojim proizvodima, već i po provokativnim reklamama koje je radio sa fotografom Olivierom Toscanijem, koji je preminuo početkom ove godine.

Međutim, pad Benettona počeo je sa pojavom brendova brze mode kao što su Zara i H&M. Benetton nije uspio da se prilagodi promjenama na tržištu i bio je preskup da bi konkurisao bržim i jeftinijim brendovima. Dok su konkurenti ubrzavali proizvodnju i premještali proizvodnju u Aziju, Benetton je insistirao na održavanju dijela proizvodnje u Evropi, što je dovelo do većih troškova.

Iako je Benetton pokušao da se vrati uz stare reklamne kampanje, nove reklame su postale besmislene, a kompanija je zaostala u odnosu na konkurenciju. Problem je bio i u franšiznom modelu, koji nije omogućavao dovoljno fleksibilnosti da se brzo odgovori na promjene tržišta, za razliku od brendova poput Zare i H&M-a koji su imali direktan nadzor nad svim aspektima poslovanja.

Benettonova borba sa smjenom generacija i uvođenjem vanjskih menadžera, kao i uspon konkurencije koja je u velikoj mjeri savladala tehnologiju praćenja prodaje, dodatno su otežali poslovanje. Iako je neko vrijeme bio simbol modernog i šarenog brenda, Benetton se danas bori da preživi u svijetu koji se brzo mijenja, gdje je adaptacija ključ opstanka, prenosi Telegraf.rs.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu