Politika

Bez Srba u 30 ministarstava u šest kantona: Šta je pokazao Specijalni izvještaj Ombudsmana BiH

U tridesetak ministarstava u šest kantona u Federaciji BiH nema zaposlen niti jedan Srbin, pokazao je Specijalni izvještaj Ombudsmana BiH o učešću konstitutivnih naroda u organima uprave i tijelima vlasti.

Bez Srba u 30 ministarstava u šest kantona: Šta je pokazao Specijalni izvještaj Ombudsmana BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Prema ovom izvještaju, u kantonima u kojima ima zaposlenih Srba u tamošnjim vladama i javnim institucijama njihov broj je zanemarivo mali.

Najgore stanje je u Posavskom kantonu, gdje u javnim institucijama i Vladi nema zaposlen niti jedan Srbin. Jedini Srbin koji se zvanično vodi kao zaposlen jeste u Kantonalnoj skupštini.

Brojke

U Bosansko-podrinjskom kantonu u Vladi i javnim institucijama zaposleno je samo četvoro Srba, u Livanjskom kantonu osam, u Hercegovačko-neretvanskom 15, u Kantonu Sarajevo 15, u Srednjebosanskom kantonu 8, u Tuzlanskom kantonu 10, a u Zeničko-dobojskom kantonu 16.

Ništa bolje stanje nije ni u Vladi i javnim institucijama na nivou Federacije BiH. Od ukupno 5.423 otvorenih radnih mjesta zaposleno je tek 97 Srba.

Predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH, Đorđe Radanović, podsjeća da bi prema Ustavu Federacije BiH i prema ustavima kantona broj zaposlenih pripadnika srpskog naroda u svakom organu vlasti morao biti proporcionalan broju srpskog stanovništva na određenom području prema popisu iz 1991. godine.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Đorđe Radanović

Tako bi, kako dodaje on, 18 odsto svih zaposlenih u organima vlasti u Federaciji trebalo da budu srpske nacionalnosti.

Pročitajte još

– Nažalost, bošnjačke političke partije, iako se sve zalažu za poštivanje ustava i multietničnost, na primjerima kantona gdje oni vladaju pokazuju da im je multietničnost samo dobra osnova da se predstavnicima diplomatskog kora prikažu kao promoteri evropskih tekovina i vrijednosti. U organima vlasti gdje Bošnjaci samostalno vladaju nema multietničnosti, ili je broj Srba minoran. Drugim riječima, tamo gdje su bošnjačke političke partije vlast, Srbi se mogu nabrojati do broja 10 – kaže Radanović.

Džaferović

Dodaje da bošnjačke partije vješto koriste svakog njima vjernog Srbina da bi ga postavili u rukovodstvo svoje stranke i “mahali njime da su multietnični”, ali u stvarnom životu kad Srbina treba zaposliti – Srba nema.

– Tužno izgleda broj od ukupno 15 zaposlenih Srba u cijelom Kantonu Sarajevo, gradu u kojem bi, prema ustavima, trebalo da bude zaposleno 210 Srba u administraciji tog kantona – napominje Radanović.

Ističe da naročito zabrinjavajuće djeluje ponašanje bošnjačkog člana predsjedništva Šefika Džaferovića, koji u Banjaluci drži predavanje o ugroženosti Bošnjaka u Republici Srpskoj, iako u svakoj opštini u Republici Srpskoj radi značajan broj Bošnjaka, a kao primjeri se mogu uzeti Prijedor, Doboj, Bijeljina i Zvornik.

– Pitam cjelokupnu javnost da li je moguće da nijedan Srbin nije dovoljno pametan ni školovan da bude inspektor u Federaciji, jer federalni inspektorat ima 150 zaposlenih od toga 0 (nula) Srba – poručuje Radanović.

Bošnjaci i Hrvati u RS

Da situacija nije bajna ni u Republici Srpskoj kada je u pitanju zaposlenost Hrvata i Bošnjaka pokazuje izvještaj Ombudsmana za ljudska prava, koji se prošle godine našao pred poslanicima u NSRS.

Prema tom izvještaju, u institucijama Republike Srpske je zaposleno svega 1,3 odsto Bošnjaka i 1,3 odsto Hrvata. Od ukupno popunjenih 4.006 radnih mjesta ukupno su zaposlena 53 Bošnjaka i 53 Hrvata.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu