Kolumne

Biće kako ja kažem

Ja sam član Predsjedništva BiH, nisam funkcioner Republike Srpske – rekao je ovih dana lider SNSD, Milorad Dodik za TV Euronjuz, odgovarajući na pitanje šta bi za građane Srpske značilo ako bi bile uvedene sankcije od strane Evropske unije.

Biće kako ja kažem
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Dodik je potpuno u pravu; Republika Srpska ima svog predsjednika, premijera, Vladu, Narodnu skupštinu, ministre, (grado)načelnike i ostale funkcionere, i ni na jednu od tih funkcija nije imenovan on.

Dakle, Dodik je član Predsjedništva iz Republike Srpske i lider najveće vladajuće stranke u Srpskoj – SNSD.

Nijedna od ove dvije funkcije ne daje mu legitimitet da donosi odluke u Republici Srpskoj, jer za to služe njene institucije.

Drugim riječima, Dodik ne može, bar po Ustavu, da donosi ili mijenja zakone, nameće odluke ili istupa u ime predsjednika, premijera ili drugih javnih funkcionera u Srpskoj.

To nas onda dovodi do ključnog pitanja; ako je to tako, onda u kom svojstvu Milorad Dodik oslobađa advokate u Srpskoj obaveze fiskalizacije, iako su i Narodna skupština RS, u kojoj sjedi vladajuća većina okupljena oko njegove stranke, ali i Ministarstvo finansija RS, prethodno odbacili amandman kojim se tako nešto tražilo.

Ako to radi u funkciji lidera SNSD, onda ga poslanici iz njegove stranke ili nisu obavijestili da su glasali protiv toga ili su mu otkazali poslušnost, ili mu, pak, niko nije objasnio da predsjednik stranke nema ovlaštenja da mijenja zakone.

A, ukoliko to radi u funkciji člana Predsjedništva, da li to onda znači da su nadležnosti Vlade RS i Narodne skupštine RS od sada u rukama Predsjedništva BiH?

Da se razumijemo, nije ovo prvi put da Dodik, u stilu “država to sam ja”, jednom svojom rečenicom poništi zakone ili odluke koje su prethodno donijele legalne institucije Republike Srpske, ili da unaprijed najavi kakvu odluku i kada će donijeti Vlada, Narodna skupština RS ili predsjednik Republike.

Pročitajte još

Od najave povećanja penzija ili plata medicinarima, prosvjetnim i drugim radnicima u javnim institucijama u Srpskoj, tačnog datuma održavanja posebnih i redovnih sjednica Narodne skupštine RS, prije nego Kolegijum uopšte zasjeda, pa do dnevnog reda koji će biti na tim sjednicama, zakona koji će se donijeti, Dodik je tako jedan dan premijer, drugi dan predsjednik Republike, treći dan predsjednik parlamenta Srpske, četvrti dan gradonačelnik nekih od gradova u Srpskoj, a peti član Predsjedništva. I tako i krug.

Kao kameleon koji mijenja boje, Dodik mijenja funkcije u zavisnosti od toga šta se taj dan nađe na dnevnom redu političkog i javnog života u Srpskoj i BiH.

Predsjednica Republike Srpske, Željka Cvijanović, ovih dana je održala lekciju evropskim parlamentarcima kako moraju poštovati legalne institucije Srpske i odluke koje one donose.

Konstatujući da evropski parlament, u kojem sjede izabrani predstavnici članica EU, imaju pravo da vijećaju o čemu žele i donose zaključke kakve hoće, Cvijanovićeva je rekla da isto pravo imaju i predstavnici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kojima su građani dali mandat da ih predstavljaju.

I to je tačno.

Zbog toga se i postavlja logično pitanje – ako srpski član Predsjedništva BiH donosi gotovo sve odluke u Republici Srpskoj, da li onda institucije Srpske ne poštuju i ruše stranci ili njeni izabrani funkcioneri?!

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu