Politika

Biće zatvorene za javnost: U Savjetu bezbjednosti UN neformalne konsultacije o BiH, a ne VANREDNA SJEDNICA

Iako se pojavila informacija da će vanredno zasjedati Savjet bezbjednosti UN povodom situacije u BiH, saznaje se kako je sinoć pala odluka da će biti održan format neformalnih konsultacija, a ne format vanredne sjednice.

Biće zatvorene za javnost: U Savjetu bezbjednosti UN neformalne konsultacije o BiH, a ne VANREDNA SJEDNICA
FOTO: AL JAZEERA ENGLISH/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ono što je važno za istaći jeste da će neformalne konsultacije biti zatvorene za javnost i da nije riječ o sjednici kako je najavljeno u medijima. Konsultacije su planirane u četvrtak u 21 čas (po srednjoevropskom vremenu).

Neformalne konsultacije, na inicijativu Ruske Federacije, biće održane u četvrtak, a s obzirom da je riječ o konsultacijama, niko osim članica Savjeta bezbjednosti UN-a neće moći učestvovati ili se obraćati.

Tu privilegiju imaće samo članice Savjeta bezbjednosti i Sekretarijata Ujedinjenih nacija, a to znači da će oni i brifirati svoje članice.

Kada govorimo o “konsultacijama”, objasnimo i koja je razlika između “konsultacija cjeline” i “neformalnih konsultacija” u Ujedinjenim nacijama.

“Konsultacije cjeline” su konsultacije koje se održavaju nasamo sa svih 15 prisutnih članica Savjeta bezbjednosti. Takve konsultacije se održavaju u sali za konsultacije, objavljuju se u UN žurnalu, imaju dogovoreni dnevni red i tumačenje i mogu uključivati ​​jednog ili više referenata. Konsultacije su zatvorene za države članice UN koje nisu članice Savjeta bezbjednosti.

Pročitajte još

“Neformalne konsultacije” se uglavnom odnose na “konsultacije cjeline”, ali se u različitim kontekstima mogu odnositi i na konsultacije između 15 članova Savjeta bezbjednosti UN-a ili samo neke od njih održane bez najave.

Dakle zatvorene konsultacije nisu standardna sjednica Savjeta bezbjednosti UN-a.

Al Jazeera juče je navela kako je predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović poslala pismo ruskoj misiji u svjetskoj organizaciji sa zahtjevom da se “Milorad Dodik zaštiti od progona unutar BiH, ponajviše od strane Kristijana Šmita” – kojeg Rusija ne priznaje za predstavnika međunarodne zajednice te traži zatvaranje OHR-a u BiH, prenosi Klix.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu