Društvo

BiH ispunila uslove da APLICIRA ZA NOVAC IZ IPA FONDOVA: Poljoprivrednicima na RASPOLAGANJU 30 miliona evra

Poljoprivrednicima u BiH na raspolaganju će u ovoj godini biti 30 miliona evra iz predpristupnih fondova Evropske unije.

BiH ispunila uslove da APLICIRA ZA NOVAC IZ IPA FONDOVA: Poljoprivrednicima na RASPOLAGANJU 30 miliona evra
FOTO SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Korištenje ovih sredstava omogućeno je usvajanjem Strategije ruralnog razvoja BiH. Grad Bijeljina je prvi, među prvim lokalnim zajednicama u RS, prepoznao važnost pripreme sistema za povlačenje novca iz fondova EU, te je organizavao sastanak poljoprivrednih proizvođača i nadležnih ministarstava poljoprivrede sa nivoa BiH i RS.

Izrada strateškog dokumenta Akcionog plana za ruralni razvoj bila je uslov, koji je BiH ispunila i tako stekla mogućnost da aplicira za ova sredstva – naglasio Dušan Nešković, pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara u tehničkom mandatu.

Govoreći o načinu i uslovima za konkurisanje za bespovratni novac iz IPA fondova EU za poljoprivredu, Nešković je podsjetio da su im već na raspolaganju tri miliona evra za jačanje postojeće proizvodnje, a za koje je konkurs otvoren do kraja marta.

– IPA paket je određen za svaku zemlju. Ovo je drugi po redu od 2014. do 2020, ali nismo mogli da koristimo ova sredstva za poljoprivredu jer su nas uslovljavali iz Brisela zajedničkom Strategijom za poljoprivredu. Tu Strategiju smo uradili i dobili priliku da koristimo fondove EU. Ovaj novac će biti korištena za poljoprivrednike, prerađivače i projekte za ruralni razvoj. Jedan od uslova je da korisnici moraju obezbjediti 40 odsto novca, a 60 odsto se obezbjeđuje iz ovih grantova – pojasnio je Nešković.

U Ministartvu poljoprivrede Republike Srpske očekuju da će, uz postojeće podsticaje Vlade Srpske, podsticaji Evropske unije učiniti konkuretnim domaću poljoprivrednu proizvodnju.

Pomoćnik ministra poljoprivrede RS Zoran Maletić smatra da je usvajanjem Startegije ruralnog razvoja BiH napravljen značajan iskorak. Očekuje da će značajan dio ovih sredstava biti investiran upravo u Semberiju, najveću žitnicu Srpske sa oko 54.000 hektara oranica i velikim proizvođačima.

– Ovo je prilika da uvežemo proizvođače i prerađivače. Koliko god  Vlada Srpske izdvajala za poljoprivrednu proizvodnju, ne možemo se nositi sa podsticajima koje ostvaruju proizvođači u EU, te su ova sredstva veoma dragocjena – rekao je Maletić.

Semberski poljoprivrednici navode da su zadovoljni podsticajima Ministarstva poljoprivrede RS i smatraju da bi i sredstva IPA fondova ojačala poljoprivrednu proizvodnju i prerađivački sektor.

Živko Marković iz Ljeskovca kod Bijeljine obrađuje 35 hektara na kojima sije ratarske kulture, pšenicu i kukuruz.

Foto:Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto:Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija

– Mnogo nam znači podsticaj Vlade RS za pšenicu, za nabavku mehanizacije, sisteme za navodnjavanje, odnosno kapitalna ulaganja. Ali prošle godine su nam metar pšenice plaćali 25, odnosno 26 KM. Sad je metar hljebnog žita već 35, 36, pa čak i 37 KM, pa sami izračunajte koliko smo izgubili. Potrebni su nam skladišni kapaciteti i to je ono na šta računamo kad su u pitanju međunarodna sredstva – ističe Marković.

Važno se upoznati sa uslovima

I predsjednik Udruženja poljoprivrednika sela Semberije Boško Radić smatra da je važno upoznati  poljoprivrednike sa uslovima pod kojima mogu dobiti kredite kako bi se na vrijeme pripremili.

– Ovo su važna sredstva za nas. Mogu nam itetako pomoći da povećamo obim proizvodnje, odnonosno izvezeno svoje proizvode na ino-tržište. A imamo kvalitetno voće, povrće, žitarice, stoku – kaže Radić.

Logistiku poljoprivrednicima prilikom konkurisanja za sredstva IPA fondova, pružiće stručne služba oba ministarstva i uprave grada Bijeljina.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu