Društvo

BiH IZBJEGLA PAD NA TREĆI NIVO Rizvo: Moramo se suprotstaviti savremenom ropstvu

Trgovina ljudima je oblik visokoprofitabilnog organizovanog kriminala, savremeni oblik ropstva sa kojim se BiH, kao i zemlje širom svijeta, svakodnevno suočavaju, a čemu se treba odlučno suprotstaviti.

BiH IZBJEGLA PAD NA TREĆI NIVO Rizvo: Moramo se suprotstaviti savremenom ropstvu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Istakako je ovo danas koordinator za borbu protiv trgovine ljudima u BiH Samir Rizvo.

Na konferenciji za novinare organizovanoj povodom obilježavanja 18. oktobra, Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, istaknuto je da je trgovina ljudima predstavlja teško krivično djelo kršenja osnovnih ljudskih prava čemu se institucije vlasti sa svim raspoloživim mehanizmima i u partnerstvu s međunarodnim i organizacijama civilnog društva, moraju odlučno suprotstaviti.

– Oblici eksploatacije žrtava trgovine ljudima se permanentno mijenjaju što iziskuje odgovarajuću i pravovremenu reakciju vlasti. Savjet ministara usvojio je novu Strategiju za borbu protiv trgovine ljudima za naredne četiri godine, čime su intenzivirani napori u borbi protiv ove pošasti – rekao je Rizvo.

Direktor Misije USAID-a u BiH Nensi Eslik, trgovinu ljudima okarakterisala je kao ljudsko ropstvo koje degradira vrijednost ljudskog života.

Ona je navela da u Izvještaju o stanju trgovine ljudima, koji se objavljuje svake godine, Stejt department rangira države u četiri grupe u zavisnosti od njihove uspješnosti u borbi protiv trgovine ljudima.

U tom kontekstu, Eslikova je istakla da je BiH ove godine izbjegla pad na treći nivo liste, što bi imalo izrazito negativne posljedice na buduću razvojnu pomoć američke Vlade BiH.

Ona je podsjetila da je Stejt department dao jasne smjernice vlastima u BiH šta trebaju uraditi da bi se izbjeglo njeno negativno pozicioniranje, uključujući četiri konkretne aktivnosti.

Prema njenim riječima, to podrazumijeva efikasne istrage i procesuiranje počinilaca krivičnih djela trgovine ljudima, puno sprovođenje zakona, obuku za one koji rade sa žrtvama trgovine ljudima i raspodjelu dovoljnih sredstava za skloništa i pomoć žrtvama.

Na značaj sinergijskog djelovanja i koordinisanog pristupa kao i maksimalnog angažmana na planu borbe protiv trgovine ljudima ukazali su šef Odjeljenja za vladavinu prava Direkcije za evropske integracije Margrit Prins i šef Misije Međunarodne organizacije za migracije /IOM/ Piter van der Overart putem video-poruke, kao i šef Kancelarije Savjeta Evrope u BiH Bojana Urumova.

O iskustvima i pojavnim oblicima trgovine ljudima, te modalitetima efikasnog suprotstavljanja toj pojavi govorili su koordinator za borbu protiv trgovine ljudima u Republici Srpskoj Dragan Grmuša, predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona Mehmedalija Fišeković, šef Kancelarije Međunarodnog foruma solidarnosti Amela Efendić i direktor Fondacije “Lara”/Mreža RING Radmila Žigić.

Oni su istakli važnost blagovremenog reagovanja i interdisciplinarnog pristupa bilo da se radi o žrtvama seksualne ili radne eksloatacije, prisilnih brakova i organizovanog prosjačenja.

Konferenciju za novinare organizovalo je Odjeljenje za borbu protiv trgovine ljudima Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara, u saradnji sa Fondacijom “Lara” Bijeljina/Mreža RING, IOM i Međunarodnim forumom solidarnosti (EMMAUS).

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu