Politika

BiH između SUKOBA I DIJALOGA: Presuda Dodiku pokrenula lavinu koja PRIJETI DESTABILIZACIJI

Politička kriza koja je godinama ključala u BiH kulminirala je ovih dana nakon što je Sud BiH osudio predsjednika Srpske, Milorada Dodika, na godinu dana zatvora i šestogodišnju zabranu obavljanja predsjedničke funkcije.

Milorad Dodik na mitingu podrške
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Grudva koju je zakotrljao Sud BiH pretvorila se u lavinu koja prijeti da raznese Bosnu i Hercegovinu i sve ono što je unazad 30 godina građeno.

Kako izaći iz ove ključale političke krize, koje poteze će povući političari u oba entiteta i da li će ti potezi dovesti do smirivanja tenzija ili do scenarija koji niko ne želi ni da zamisli da će se ikada ponoviti?

Nepomirljive poruke

Analitičari ističu da je u igri nekoliko scenarija, ali da u ovom momentu niko ne može prognozirati koji će od njih političari na kraju izabrati.

Sudeći po nepomirljivim porukama koje trenutno stižu od srpskih i bošnjačkih političara, teško je očekivati da međusobne optužbe i inaćenja uskoro zamijeni dijalog.

Presuda koja je izrečena Dodiku natjerala je rukovodstvo Srpske i njihove koalicione partnere na poteze koji su još više podigli “temperaturu” u BiH, kroz hitno donošenje 3 zakona kojima se zabranjuje djelovanje SIPA, Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji Republike Srpske.

milorad doik u sudnici
FOTO: SUD BIH/SCREENSHOT

Predviđene su čak i zatvorske kazne za one koji ne budu poštovali izglasane zakone.

Iako ti zakoni još nisu stupili na snagu, u javnosti se pojavila nezvanična informacija da je pripadnicima SIPA na teritoriji Srpske interno sugerisano da privremeno obustave svoje aktivnosti na teritoriji RS.

Ova informacija, ako se pokaže tačna, još više će raspaliti već užarenu situaciju u BiH, a ulje na vatru dodatno dosipaju bošnjački političari svojim zapaljivim izjavama, koje idu čak dotle da se poziva i na angažovanje Oružanih snaga BiH.

Ništa manje zapaljive nisu izjave ni srpskih političara koje su išle od toga da “nema više BiH” do poziva na razgovor predstavnika Federacije BiH „o primjeni Dejtonskog mirovnog sporazuma i njegovim izvornim odredbama“, na koji se za sada niko ne odaziva.

Igranje ratom

Član stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara, Milan Sitarski smatra da su trenutni događaji kulminacija onoga što se godinama guralo pod tepih.

On ističe da se nakon Dodikovog poziva na dijalog i pomirljivih tonova prilikom posjete srpskog predsjednika Aleksandra Vučića Banjaluci, nekoliko sati nakon presude, nadao da je to pokušaj spuštanja lopte, što se u prošlosti često viđalo.

Milan Sitarski tvrdi da su Hrvati na putu da budu ravnopravni
FOTO: OBN TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

– I ranije smo viđali da Dodik prvo nešto zategne, pa onda popušta. Međutim, sadržaj razgovora koji je ponudio partnerima iz FBiH je takav da nije bilo šanse da pristanu na njega, tako da je to neka vrsta simulacije dijaloga. Ne znam da li je Dodik svjestan ili ne, ali prenošenja nadležnosti sa entitetskog na nivo BiH bila su odobrena od strane dominantnih političkih snaga i u Srpskoj i FBiH, i sve to je verifikovano u Parlamentarnoj skupštini BiH. Republika Srpska nije mogla biti zaobiđena kada se to donosilo u Parlamentarnoj skupštini BiH – ističe Sitarski za Srpskainfo.

Očekivati, kaže on, da će se ista takva saglasnost postići u suprotnom smjeru i da će se nadležnosti ponovo spustiti na entitetski nivo, nije realno.

Sitarski kaže da je pitanje svih pitanja dokle će Dodik ići u sprovođenju novih mjera i zakona koje je usvojila Narodna skupština RS.

– Bojim se da sve to može preći na nivo hapšenja i igranja ratom. Naravno, ne vjerujem i ne želim da vjerujem da može doći do nekih masovnih sukoba koji bi nas podstakli na ratovanje kakvo je bilo prije 30 godina. Ono čega se bojim jeste da nije isključeno da negdje dođe i do primjene sile – kaže Sitarski za Srpskainfo.

On ističe da ne zna kako će politički igrači, pogotovo međunarodne sile, reagovati na najnovija dešavanja u BiH. Ovi domaći koji, kako navodi Sitarski, raspolažu različitim aparatima sile, na različitim nivoima, ostaje da se vidi da li će ih upotrebiti izvan legalnih ovlaštenja.

Pročitajte još

Komentarišući zabranu djelovanja SIPA, Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji Republike Srpske, Sitarski smatra da je to veoma opasno i nosi mnogo rizika.

– Ne znamo da li će cijela ova situacija eskalirati i na koji način, ostaje da se vidi i zavisi od odluke ključnih igrača, prije svega samog Dodika. Međutim, kada krene grudva da se pretvara u lavinu onda neki događaji dolaze u zonu izvan kontrole ovih koji su ih pokrenuli. Nadajmo se najboljem ali treba pratiti situaciju i vidjeti kako će koji igrač reagovati na poteze ovih drugih. Nemoguće je dati neku precizniju prognozu – zaključuje Sitarski.

Kriza ulazi u završnu fazu

Dodaje da ostaje da se vidi da li će neko koraknuti korak nazad, mada ne vjeruje više u to. Sitarski ističe da se boji da su svi otišli predaleko u dosadašnjim postupcima da više nema dobrih poteza.

– Pitanje je samo kako minimizirati štetu i šta je manje loše – kaže Sitarski.

Univerzitetski profesor i sociolog Drago Vuković ističe za Srpskainfo da je društvo u BiH u permanentnoj krizi, tolikoj da se polako navikavamo na to stanje kao normalno stanje društva.

Drago Vuković
FOTO: TVK3/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Nisam sklon dramatizaciji i ne mislim da će doći do nekih dramatičnijih sukoba, posebno ne oružanih, jer mislim da nikom u BiH i Republici Srpskoj nije do rata. E, sada, ovo jesu radikalne odluke institucija Republike Srpske. Međutim, mislim da je značajnije pratiti spoljne od unutrašnjih reakcija. Nisam siguran da u o ovim političkim događajima nije bilo konsultacija sa važnim međunarodnim faktorima – smatra Vuković.

On ističe da političkim akterima u BiH koji su do sada, a i sada, u dobroj mjeri nesamostalni u donošenju važnih odluka, nedostaju u osnovi dva elementa u vođenju politike.

Prvi je, kaže Vuković, odsustvo sposobnosti za bilo kakav dogovor i druga ta hrabrost u donošenju političkih i institucionalnih odluka.

– Vlast u Republici Srpskoj je u procesu donošenja hrabrih i malo rizičnih odluka. Vidjećemo kakva je njihova sprovodljivost. U svakom slučaju ova kriza ulazi u završnu fazu i na rasplet nećemo dugo čekati. Politički akteri, posebno oni iz Sarajeva, moraju pokazati bar minimum spremnosti na dijalog i dogovor što svakako važi i za Republiku Srpsku, koja je već ponudila dijalog – zaključuje Vuković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu