Biznis

Bil Gejts velike nade polaže u vještačku inteligenciju "Dolazi radna nedjelja od 2 dana, uz malo sreće dječija paraliza će biti potpuno iskorijenjena"

Gostujući u emisiji The Tonight Show kod Džimija Felona, Gejts je postavio hipotetičko pitanje: „Kako će izgledati poslovi u budućnosti? Da li bi trebalo da radimo samo dva ili tri dana nedjeljno?“

Bil Gejts
FOTO: CLEMENS BILAN/EPA

Za Gejtsa, tehnološke promjene mogle bi biti revolucionarne. On vjeruje da vještačka inteligencija ima potencijal da riješi mnoge globalne izazove, poput nedostatka medicinskog osoblja i stručnjaka za mentalno zdravlje. To bi neizbiježno preoblikovalo tržište rada i promijenilo način na koji doživljavamo inteligenciju. Ipak, produktivnost koju donosi tehnologija u nekim slučajevima je zapravo produžila radne dane zaposlenih.

– Ulazimo u eru u kojoj je inteligencija rijetka – rekao je Bil Gejts, naglašavajući vrijednost vrhunskih ljekara i učitelja.

– Uz pomoć vještačke inteligencije, u narednoj deceniji to će postati besplatno i svima dostupno – dodao je.

Suosnivač Microsofta, koji je danas poznat i po svojoj filantropskoj aktivnosti kroz Fondaciju Bil i Melinda Gejts, godinama podržava ulogu tehnologije u rješavanju globalnih problema, posebno u oblastima zdravstva, obrazovanja i klime.

Pročitajte još

Dok je promovisao svoju novu knjigu Source Code, Gejts je istakao potencijal vještačke inteligencije u borbi protiv bolesti poput Alchajmerove bolesti, malarije i HIV. Takođe je govorio o svom radu na iskorjenjivanju dječje paralize, virusne bolesti koja pogađa djecu mlađu od pet godina.

– Uz malo sreće, u naredne tri do četiri godine, dječja paraliza će biti potpuno iskorijenjena – rekao je.

Gejts je izrazio i optimizam u vezi sa klimatskim promjenama, naglašavajući da će inovacije dovesti do održivijih i pristupačnijih rješenja, posebno u oblasti zelene tehnologije.

– Moramo da napravimo jeftine ekološke proizvode – rekao je. Iako budućnost izgleda svjetlije nego što mnogi misle, AI će igrati ključnu ulogu – ali, kako upozorava Gejts, taj razvoj neće biti linearan.

– Ljudi bi trebalo da budu spremni da plate više za ekološki prihvatljive proizvode, ali na globalnom nivou, vjerovatno to neće učiniti – zaključio je, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu