Zabava

Bio je poznat širom regiona, a sad je zaboravljen od svih: Hoki se ženio 10 puta, pjevao Titu, pa tragično poginuo

Hašim Kučuk Hoki, pjevač iz Bosne i Hercegovine, rođen je 1946. godine, a kao mlad je stekao veliku popularnost.

Hašim Kučuk Hoki pjevač iz BiH
FOTO: VLADAV123 / YOUTUBE/SCREESNHOT

Prije nego što je započeo muzičku karijeru, 14 godina je radio kao mujezin u džamiji, a život mu se iz korena promijenio kada je otišao u vojsku.

Karijeru je započeo pjevajući sevdalinke, prvo u kafanama, a onda i na festivalima. Proslavio ga je nastup na “Ilidži” 1970. godine, tada najprestižnijem festivalu na Balkanu. Tada se publici predstavio pjesmom „Tugo, moja tugo“ i osvojio drugo mjesto. Najveću popularnost stekao je upravo 70 godina prošlog vijeka.

Za Hašima se vezuje prvi skandal na jugoslovenskoj javnoj sceni. Naime, on je prvi pjevač koji se 1972. godine slikao nag, ali samo do pojasa, za list „Sanja“.

On je za tadašnje vrijeme imao neobičan i prepoznatljiv imidž, jer stalno nosio crne naočare i imao je dužu kosu, što ga je izdvajalo od drugih pjevača, a poznat je i po burnom ljubavnom životu. Ženio se čak 10 puta, a iz tih brakova ima 11 djece.

Bio je veliki poštovalac Josipa Broza Tita, pa je u njegovu čast dvoje svoje djece nazvao upravo po tadašnjem predsjedniku, Alija Tito i Dario Tito.

Haišim se početkom osamdesetih povukao sa muzičke scene i otišao u Sjedinjene Američke Države gdje je, zbog zakonske veze sa dvije žene, bio osuđen na zatvorsku kaznu. Međutim, kaznu nije služio, već je bio deportovan u Jugoslaviju, a povratak u SAD bio mu je zabranjen. Zbog ovog događaja izgubio je svu stečenu imovinu u Americi.

Hašim Hučuk Hoki bio je prvi na listi kada je u pitanju broj prodatih ploča, ali i nagrada koje je dobijao, a više puta mu je ukazana čast da pjeva tadašnjem predsjedniku Titu.

Ostaće zapamćen po mnogim hitovima: „Daleko od tebe, majko“, „U duši njenoj drugi se krio“, „Pjevaj prijatelju“ i „Nema te više, Alija“, a posebno se ističe njegov veliki hit „Nazdravite drugovi“, koji se 1971. prodavao do 50.000 primjeraka dnevno, piše Blic.

26. novembra 2002. godine, Hašim je poginuo u saobraćajnoj nesreći kod Kovilja, a sahranjen je na groblju u selu Sakule, u opštini Opovo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu