Kultura

"Bio jednom jedan laf" U bilbioteci u Bijeljini izložba o Dušku Radoviću

Izložba "Bio jednom jedan laf" o Dušku Radoviću, otvorena je danas u Biblioteci u Bijeljini gdje je predstavljen cjelokupan književni opus ovog velikog pisca za djecu i odrasle.

"Bio jednom jedan laf" U bilbioteci u Bijeljini izložba o Dušku Radoviću
FOTO: SRNA

Čitavim izložbenim prostorom u bijeljinskoj biblioteci okačeni su čuveni aforizmi Duška Radovića.

Autori postavke su načelnik Odjeljenja za kulturne programe Biblioteke grada Beograda Sara Ivković Marković i bibliotekarka Violeta Đorđević, koja je istakla da je Duško Radović mnoge stvari radio po zadatku, ali da je radeći stvarao remek djela koja ni do danas nisu prevaziđena.

Prema njenim riječima, Radović je poslove mijenjao svakih sedam godina, radio je na više od 50 vrsta primijenjene umjetnosti – pisao je tekstove za vjenčanja, radio reklamne slogane, bio vatreni navijač Fudbalskog kluba “Partizan”, pa su i neki od najmoćnijih navijačkih slogana potekli od njega.

Markovićeva je istakla da je Biblioteka grada Beograda uradila više od 30 izložbi, ali je ova praktično doživjela turneju, koja je trajala gotovo šest godina.

Ona i Đorđevićeva su, kako je navela, obišle više od 50 gradova u Srbiji, a bile su i u regionu, u Mađarskoj i Bugarskoj.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Markovićeva je napomenula da je Biblioteka grada Beograda, u saradnji sa Ministarstvom kulture, ovu izložba prvi put otvorila 2014. godine na 30 godina od smrti Duška Radovića.

Direktor Narodne biblioteke “Filip Višnjić” u Bijeljini Željana Arsenović rekla je da im je čast što su domaćini ovoj izložbi, koja je prvi put u Republici Srpskoj, a bijeljinska publika moći će da je pogleda do kraja septembra.

Izložba o Dušku Radoviću (1922-1984) je predstavljanje njegovog života od ranog djetinjstva u Nišu, preko odrastanja u Subotici do dolaska u Beograd i početka rada u “Pionirskim novinama”, potom uređivanja programa za djecu Radio Beograda, pisanja kultne drame za djecu “Kapetan DŽon Piplfoks”, koja je i danas, pola vijeka kasnije rado slušana.

Prelaskom u Televiziju Beograd počelo je novo poglavlje u njegovom stvaralaštvu, jer su se rađale kultne serije “Na slovo na slovo”, “Laku noć deco”, “Ženski razgovori”. Uslijedio je rad u časopisu “Poletarac”, pa uređivanje radio programa Studija B i nezaboravne emisije “Beograde dobro jutro”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu