Svijet

"Bio sam na ivici smrti" Speleolog progovorio nakon dramatične operacije spasavanja, davali su mu transfuziju krvi u pećini (VIDEO)

Složena i dramatična operacija spasavanja američkog speleologa iz jedne od najdubljih pećina u Turskoj uspješno se okončala u utorak, više od nedjelju dana nakon što se Mark Diki razbolio i toliko oslabio da nije mogao sam da izađe napolje.

Akcija spasavanja čovjeka iz pećina
FOTO: SKY NEWS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ovaj 40-godišnji, iskusni speleolog, bio je dio istraživačke grupe u ekspediciji u pećini Morca u planinama Taurus u turskoj provinciji Mersin, kada je navodno 2. septembra počeo da pati od gastrointestinalnog krvarenja na dubini od 1.040 metara.

Pećina doseže dubine do 1.276 metara. Više od 150 spasilaca iz Turske i drugih zemalja danima radilo je na njegovom spasavanju iz treće najdublje pećine u Turskoj.

Koordinator spasavanja rekao je ranije da je Dikijevo zdravstveno stanje dobro, ali da nije u stanju da se hrani na usta, pa umjesto toga hranljive materije unosi intravenoznim putem.

– Mark Diki je u rukama spasioca i djeluje dobro na prvi pogled – rekao je u utorak Redžep Saldž iz turske agencije za vanredne situacije.

“Izvukli su me bez ijednog pitanja”

U međuvremenu se pojavio snimak kako američkog speleologa iznose iz pećine sa osmijehom na njegovom licu. Govoreći iz medicinskog šatora blizu pećine, Diki je rekao da je bilo “nevjerovatno naći se ponovo iznad zemlje”.

On se zahvalio spasiocima i turskoj vladi što su ga izvukli “bukvalno bez ijednog pitanja”.

– Bio sam pod zemljom daleko duže nego što sam ikad očekivao sa neočekivanim medicinskim problemom. Ne znam šta se tačno dogodilo ali znam da mi je brzi odgovor turske vlade da donesu medicinske zalihe koje su mi bile potrebne, po mom mišljenju, spasio život. Bio sam veoma blizu ivici (smrti) – ispričao je Diki.

Roditeljima odahnulo

Njegovi roditelji Debi i Endi pozdravili su operaciju spasavanja, navodeći da ih je vijest da je njihov sin bezbjedan ispunila “neopisivim olakšanjem i nevjerovatnom radošću”.

– To je događaj za koji su svi uključeni u operaciju spasavanja naporno radili. Mark je jak i vjerujemo u njegovu snagu, ali smo znali da mu je prijeko potrebna ogromna i trenutna podrška – rekli su njegovi roditelji.

Davali mu transfuziju krvi u pećini

Pećina u kojoj je Diki bio zarobljen sastoji se od strmih, vertikalnih okna i mnogo dubokih jama, te uskih prolaza, kako je ispričala Anes Berentes, fotograf iz Mađarske koja je bila u pećini.

Pročitajte još

Ona je tamošnju temperaturu procjenila na oko četiri stepena Celzijusa.

Uz sve te rizike i komplikacije problem je bilo i Dikijevo zdravlje. Stanje mu se u jednom trenutku toliko pogoršalo da su spasioci morali da mu daju transfuziju krvi u dubinama pećine.

Ljekar je bio sa Dikijem u pećini pa su spasilački timovi odmah primali informacije od njih preko uspostavljenih linija komunikacije.

Problemi počeli 2. septembra

Evropsko udruženje za spasavanje u pećinama (ECRA) reklo je da je prvi put primilo poziv u vezi Dikijevih problema 2. septembra. To je dovelo do velike međunarodne operacije spasavanja, sa timovima iz SAD, Mađarske, Poljske, Rumunije i Ukrajine.

Spasilački napori bili su podijeljeni na sedam dijelova na različitim dubinama, rekli su iz ECRA. Timovi su radilo danonoćno i uspjeli da premjeste Dikija na dubinu od 180 metara ispod površine, da bi ga na kraju izvukli van.

Turska speleološka federacija potvrdila je da je Diki uspješno izvučen iz pećine u 12.37 po noći po lokalnom vremenu u utorak.

CNN navodi da je Diki, desetogodišnji iskusni instruktor Nacionalne komisije za spasavanje u pećinama, istraživao pećine u 20 različitih američkih država i 10 različitih zemalja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu