Svijet

BITI ILI NE BITI Izbori u ovoj američkoj državi održavaju se danas, a za nekog će biti KRAJ TRKE

U utorak će se u Nju Hempširu glasati na preliminarnim izborima za predsjedničke kandidate Demokratske i Republikanske partije. I dok je gotovo sigurno da će republikanci odabrati aktuelnog predsjednika Donalda Trampa, izbori u Nju Hempširu će biti veoma važni za demokrate, naročito nakon fijaska sa glasanjem u Ajovi. Osim toga, istorija pokazuje da je ova mala država može da bude od presudnog značaja.

BITI ILI NE BITI Izbori u ovoj američkoj državi održavaju se danas, a za nekog će biti KRAJ TRKE
FOTO: TANJUG/AP

I Ajova i Nju Hempšir su države koje imaju relativno mali broj glasača, ali uprkos tome imaju bitnu ulogu u samom izbornom procesu iz prostog razloga jer su prve.

Bivši gradonačelnik iz Indijane Pit Butidžidž pobijedio je uz malu prednost na izborima u Ajovi za kandidata Demokratske stranke za predsjednika SAD.

Objavljivanje rezultata dugo je kasnilo zbog tehničkih i organizacionih problema usljed kvara mobilne aplikacije.

Butidžidž (38) je dobio 26,2 odsto glasova, a drugoplasirani senator Berni Sanders 26,1 odsto, objavila je Demokratska stranka.

Trećeplasirana je bila senatorka Elizabet Voren sa 18 odsto glasova, a nekadašnji potpredsjednik SAD Džozef Bajden osvojio je razočaravajuću četvrtu poziciju sa 15,8 odsto glasova.

Rezultati koji se ostvare u Ajovi i Nju Hempširu daju prvu i realnu sliku i procjenu o popularnosti kandidata i njegovoj mogućnosti da privuče glasove.

Prethodnih godina je nekoliko kandidata odustajalo od borbe već sredinom februara, i to baš zbog očajnih rezultata u Ajovi i Nju Hempširu.

Primarni izbori u Nju Hempširu mogli bi da pruže demokratskoj trci za predsjednika potrebnu jasnoću, nakon haosa u Ajovi.

Politički stručnjaci se pitaju da li Sanders može da ponovi veliku pobjedu u Nju Hempširu 2016. godine.

Senator iz Vermonta je veoma popularan u Nju Hempširu, iako vjerovatno nije ni blizu da ponovi svoju pobjedu od čak 22 boda, kakvu je imao protiv Hilari Klinton prije četiri godine. Posljednje ankete upravo Sandersu daju najveće šanse, a zatim Bajdenu, dok bi Butidžidž i Voren bili prilično izjednačeni iza njih.

Nju Hempšir je posebno značajan jer bi dao impuls pobjedniku. Po svemu sudeći, on bi mogao da bude “biti ili ne biti” za Sandersa (koji je tu pobijedio 2016. godine), Vorenovu (koja je kao i Sanders, porijeklom iz susedne države) i Bajdena (koji važi za favorita na nacionalnom nivou).

– Najviše mogu da izgube Sanders i Voren, ali i Bajden on je bivši potpredsjednik. Ako neko od njih bude ispod očekivanja, moguće je da će ispasti (iz trke). Neće biti dovoljno mjesta za sve troje – rekao je za Voks Endi Smit koji je sproveo anketu u Nju Hempširu.

Prema njegovim riječima Butidžidž i senatorka iz Minesote Ejmi Klobučar bi mogli da dobiju najviše ako bi prevazišli očekivanja.

– Klobučar može najviše da dobije pobjedom u Nju Hempširu, ali ona se takođe trenutno nalazi na najslabijoj poziciji. A ako Butidžidž bude dobar, to bi bio podstrek za njega. Ovo je prvi put da učestvuje u formatu opštih izbora i treba da pokaže da može da bude rame uz rame sa velikim momcima – rekao je Smit.

Nju Hempšir ima veliku količinu političke moći, nijedan kandidat za najveću stranku u modernoj istoriji nije pobedio na predsedničkim izborima, ako nije bio prvi ili drugi na preliminarnom glasanju u Nju Hempširu.

Pobjeda u Nju Hempširu povećava očekivani udio primarnih glasova kandidata za 27 procentnih poena, napisao je politolog Vilijam Majer 2004. godine.

Ova mala država ima dobro dokumentovanu istoriju uzdizanja “autsajdera”, ali i zadavanja udaraca favoritima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu