Svijet

Bivša jugoslovenska republika zvanično je postala SJEVERNA MAKEDONIJA i evo šta sve mora da IZMIJENI

U Sjevernoj Makedonji počela je zamjena saobraćajnih znakova i tabli u skladu sa promjenom imena zemlje, a nakon dogovora sa susjednom Grčkom kojim je okončan skoro trodecenijski spor i time osigurano članstvo u NATO.

Bivša jugoslovenska republika zvanično je postala SJEVERNA MAKEDONIJA i evo šta sve mora da IZMIJENI
FOTO: BORIS GRDANOSKI/AP/TANJUG

Radnici uklanjaju table sa natpisom “Republika Makedonija” na graničnom prelazu sa Grčkom kao prvi korak u nizu koji će ova zemlja preduzeti u okviru dogovora, uključujući promjenu tabli na aerodromima, zvaničnim zgradama, veb-stranicama i štampanom materijalu.

Prespanski sporazum stupio je na snagu čime je ime države i zvanično promjenjeno u Republika Sjeverna Makedonija.

Mijenjaće se i registarske tablice, dok će pasoši i valuta biti zamjenjeni narednih godina.

Nove tablice će imati kod NM ili NMK i njihova promjena će se najvjerovatnije odvijati za vrijeme redovnog tehničkog pregleda.

U međuvremenu, građani će imati rok od pet godina, odnosno najkasnije do 2024. godine, da promjene lične dokumente i da u njima bude upisano novo ime države.

Upotreba novog imena će biti usaglašena i Zakonom o upotrebi jezika, što znači da će nazivi na novim tablama biti ispisani i na albanskom jeziku jer, kako je rekao vladin portparol Mile Bošnjakovski, Albanci čine više od 20 procenata ukupnog stanovništva Makedonije.

“Republika Sjeverna Makedonija” ili “Sjeverna Makedonija” jeste novi naziv koji će zamijeniti ime Makedonija, kako se ova država zvala od sticanja nezavisnosti od Jugoslavije.

Makedonski jezik zadržava isti naziv, a stanovnici grčkog sjevernog susjeda ostaju Makedonci (građani Republike Sjeverne Makedonije).

To nisu jedine stavke podrazumijevane ovim sporazumom.

Obje strane su se obavezale na “uzdržavanje od svakog oblika iredentizma (težnje za povratkom dijela teritorije za koju se vjeruje da pripada određenoj grupi) i revizionizma”. Ovaj dio dogovora služi kako bi ublažio strahove Grka da Makedonci žele da pripoje sjeverni region ove zemlje.

Osnovaće se ekspertski tim koji će razmotriti na koji način je moguće objektivno interpretirati istoriju.

Grci su pristali da se nazivi “Makedonija” i “Makedonac” odnose na drugačiji istorijski kontekst i kulturno naslijeđe tj. na južne Slovene, a ne na antičke Grke.

Sa druge strane, Republika Sjeverna Makedonija ponovo će razmotriti status javnih zgrada i spomenika čiji se nazivi odnose na istoriju antičke Grčke.

Ovo je čin koji govori o državničkoj odgovornosti i snažnom patriotizmu zato što omogućava sprovođenje dva najvažnija državna interesa, a to su učlanjenje u NATO i EU. Poslanici, imajući u vidu interese građana, glasali su za sporazum koji omogućava međunarodno integrisanje i priznanje naše države kao suverene države, sa cjelovitim potvrđivanjem identitetskih posebnosti Makedonaca i svih građana koji žive u njoj – ističe se u saopštenju Sobranja.

Vlada u Skoplju ukazuje da je ostvarivanje ovih benefita proizašlo preko “preciziranje imena države sa geografskom odrednicom – Republika Sjeverna Makedonija”.

Kako se navodi, “makedonski jezik će biti međunarodno priznat u svim savezima. Himna i zastava ostaju iste i zaštićene”.

Da podsjetimo, makedonski jezik je ustanovljen na Trećoj konferenciji UN-a o standardizaciji geografskih imena, održanoj u Atini 1977. godine.

– Danas smo otvorili novu i perspektivnu budućnost za sve građane naše države. Za mirnu i bezbjednu zemlju gdje Makedonci, Albanci, Turci, Vlasi, Srbi, Romi, Bošnjaci i sve ostale etničke zajednice živjeti bolji i prosperitetniji život – zaključuje se u saopštenju makedonske skupštine.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu