Da li je Milorad Dodik iskoristio zabranu Kristijana Šmita o budžetskom finansiranju SNSD i US da uskrati budžetski novac opoziciji u RS i koliko je to pravno utemeljeno?
Zakon o finansiranju političkih stranaka iz budžeta Republike, grada i opštine iz 2008. godine predvidio je finansiranje političkih stranaka, koalicija i nezavisnih poslanika i odbornika u izbornoj kampanji, kao i novac za rad poslaničkih, delegatskih, odnosno odborničkih klubova i grupa.
Ukidanje tog zakona je politička odluka, ali kakav je njen cilj?
– To je pokušaj sprečavanja političkih partija iz opozicije u RS u cilju njihove dalje destabilizacije i slabljenja, imajući u vidu da za nešto više od godinu dana slijede opšti izbori u BiH i RS – kaže pravni stručnjak Milan Blagojević.
Finansiranje političkih partija iz entitetskog budžeta je u isključivoj nadležnosti Republike Srpske, pa bi intervencija Ustavnog suda BiH u smislu ocjene ustavnosti zakonske odluke o prestanku finansiranja političkih subjekata, zbog diskriminacije u odnosu na Federaciju BiH, otvorila drugu vrstu problema, ističe Blagojević.
– Imali bismo tiho prenošenje nadležnosti sa entitetskog na državni nivo, a Ustavni sud BiH bi se ukidanjem entitetskog zakona pretvorio u tihog zakonodavca – smatra Blagojević.
Nametanje zakona lokalnim samoupravama od strane Vlade RS kojim bi ukinule finansiranje stranaka, predstavljalo bi grubo kršenje Evropske povelje o lokalnoj samoupravi, tvrdi sagovornik.
Kako stvari stoje, ukoliko bi NSRS ukinula finansiranje političkih stranaka iz budžeta Republike Srpske, parlamentarne stranke na državnom nivou i dalje bi dobijale novac iz budžeta BiH u skladu sa Zakonom o finansiranju političkih stranaka BiH.
Što se tiče lokalnih zajednica, odluku o finansiranju stranaka bi gradovi i opštine trebalo da donose samostalno, piše BN.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu