Društvo

BOGATSTVO NA LJETOVANJE Za 10 polupansiona na Siciliji dvije osobe plate 4.800 evra

Dok oko 75 odsto domaćinstava u Republici Srpskoj ne može sebi da priušti odlazak na sedmodnevni godišnji odmor, pojedinci na ljetovanja troše basnoslovne svote.

BOGATSTVO NA LJETOVANJE Za 10 polupansiona na Siciliji dvije osobe plate 4.800 evra
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Prema podacima turističkih agencija, dešava se da je dvoje ljudi za ljetovanje na nekoj atraktivnoj destinaciji za desetodnevni polupansion spremno da izdvoji skoro 10.000 KM.

Približno toliko, naime, košta ljetovanje u nekom ekskluzivnom hotelu na Siciliji ili u Turskoj.

U banjalučkoj Turističkoj agenciji „Unis turs“ kažu za Srpskainfo da je ove godine najskuplji aranžman uplaćen za Siciliju.

Za dvije osobe polupansion košta 4.800 evra. Ljetovanje za dvije osobe u eksluzivnim hotelima u Turskoj, sa ultra ol inkluziv uslugom, košta 4.500 evra – kažu u „Unis tursu“.

Egzotične destinacije

Na ove egzotične destinacije svakako ne idu oni koji tokom godine štede za more ili građani koji, da bi se malo odmorili, nemaju izbora nego da se kreditno zaduže. Aranžmani od nekoliko hiljada evra rezervisani su za ljude sa kudikamo dubljim džepom, koji ne moraju ničeg da se odriču.

Generalno, građani Srpske se ove godine najviše odlučuju da ljetnji odmor provedu u Grčkoj, Egiptu, Crnoj Gori.

Foto: D. Milenković/RAS Srbija
Foto: D. Milenković/RAS Srbija

– Polupansion u hotelu sa tri zvjezdice na grčkim ostrvima, s avionskim prevozom iz Beograda, dvije osobe košta oko 1.500 evra. Za ljetovanje u Egiptu, takođe sa avio prevozom iz Beograda, treba izdvojilti 1.200 evra, koliko za dvije osobe košta ol inkluziv u hotelu sa četiri zvjezdice. Polupansion za dvije osobe u hotelu sa tri zvjezdice u Crnoj Gori, sa sopstvenim prevozom, košta oko 1.000 evra  – naglašavaju u ovoj turističkoj agenciji.

Plaćanje na rate

Za razliku od ranijih godina, građani Srpske se, zbog uvođenja leta iz Banjaluke, sve češće odlučuju za Tursku, tačnije antalijsku regiju, te  Grčku, prije svega okolinu Atine.

– Ljetovanje najčešće plaćaju na rate, do kraja godine. Rijetko uplate sve odjednom – ističu u „Unis tursu“.

U svakom slučaju, jedna četveročlana porodica za skromno ljetovanje treba da izdvoji oko dvije i po prosječne plate. S obzirom na standard većine građana, ne iznenađuje činjenica da je velik broj onih koji ljetuju na kredit, jer primanjima ne mogu da naprave neku značajniju ušteđevinu.

– Bez obzira što i po pola godine otplaćujemo ljetovanje, zbog djece praktikujemo da svake godine odemo na more. Budemo po šest-sedam dana, koliko naš kućni budžet može da podnese. Naravno da biramo što jeftiniju varijantu, jer o nečem skupljem ne smijemo ni da razmišljamo. A kad se vratimo, kreće period otplate rata, praktično sve do sledjeće rezervacije i tako ukrug – kaže Vedrana S. iz Banjaluke.

Ranije rezervšu, pa dobiju popust

U turističkim agencijama naglašavaju da nema nekih drastičnijih promjena u pogledu učestalosti odlaska građana na ljetovanje.

– I kad riječ o izboru destinacija za ljetovanje, navike su uglavnom ostale iste, s tim da se građani sve više odlučuju za avio-aranžmane. Takođe, ranije rezervišu ljetovanja u odnosu na predhodne godine. Rezervacije počinju već u  januaru, jer je veći izbor, a imaju i određene popuste za rani buking. S obzirom na to da mogu plaćati u ratama, za svakog se nađe ponešto – poručuju iz turističkih agencija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu