Društvo

Bolji status metalskih radnika u Gradiški: Sindikalnom borbom do veće plate

Potpisom kolektivnog ugovora između sindikalne organizacije i uprave gradiškog „Metala“ napokon su stvoreni uslovi za neuporedivo bolji status 140 radnika u ovom preduzeću.

Bolji status metalskih radnika u Gradiški: Sindikalnom borbom do veće plate
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Oni su, zajedno sa Savezom sindikata RS na tome dugo insistirali, prvenstveno zbog tradicionalno teških uslova rada i neophodnosti adekvatnijeg regulisanja pravnog statusa.

Tane Peulić, predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS, inače jedan od potpisnika ovog ugovora kaže za „EuroBlic“  da je to efikasan pilot projekat, primjer koji i drugima treba služiti u smislu jačanja radničkih prava i obaveza poslodavaca.

Sve što Zakon o radu nije precizirao, ugrađeno je u ovaj ugovor potpisan u „Metalu“. Ovaj dokument strpljivo i detaljno smo pripremali nekoliko mjeseci i on je sada, u svakom pogledu, model i za druge, pravac kojim treba ići – izjavio je Peulić, napominjući da ugovor daje više prava radnicima nego Zakon o radu jer su se tako sporazumjeli metalski radnici u ovom preduzeću duge tradicije, njihov menadžent i vlasnici kapitala iz Italije.

Boško Grgić, povjerenik SS RS za opštine Gradiška, Laktaši i Srbac pojašnjava da je minuli rad, pored ostalog, adekvatnije vrednovan po pitanju zarade, odnosno dodatkana plate kao i godišnji odmor.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Sve to je, kaže Grgić, adekvatnije, više i bolje, nikako manje vrednovano nego zakonskim paragrafima.

– Zakonom RS je regulisano da radnici, pored zagarantovanih dvadeset dana, imaju dodatni dan godišnjeg odmora na svake četiri godine radnog staža, a u ovom slučaju dogovoreno je da to budu tri godine. To znači da će metalci koji rade težak posao imati duži godišnji odmor – rekao je Grgić napominjući da je pojedinačnim kolektivnim ugovorom omogućena i veća zarada.

– U pitanju su stimulativnije mjere od dosadašnjih, naprimjer veće naknade za prekovremeni, noćni te rad u vrijeme vikenda i praznika. Primjenom ovog ugovora usljediće veće plate, što će dati više motiva, a time i veću produktivnost, bolji učinak i veći kvalitet. Time će nesumnjivo svi biti zadovoljniji nego do sada – smatraju Boško Grgić i Tane Peulić.

Oni, zajedno Ognjenom Ristićem, predsjednikom sindikata u „Metalu“, naglašavaju da je ugovor zapravo putokaz kojeg i drugi, ne samo u metalskoj industriji, trebaju slijediti kako bi radnici i njihovi poslodavci pronašli zajednički interes, a stavove maksimalno približili. To isključuje mogućnosti štajkova i protesta, što je čest slučaj posebno u industriji, navode vođe republičkog Sindikata.

Nakon napornih i temeljnih pregovora došli smo do forme ugovora,  naglasio je Ristić, dokumenta koga su prihvatile sve strane, a i većinski vlasnici preduzeća iz Italije.

– Sada imamo više motiva za posao, priliku da više zaradimo i pravno budemo adekvatnije zaštićeni. Vjerujemo da su teška vremena iza nas. Radnici koje predvodim su bili strpljivi, vjerovali su u potizivan ishod pregovora  – rekao je Ristić, predsjednik sindikata u „Metalu“.

Marko Gončin, generalni direktor ovog preduzeća specijalizovanog za proizvodnju građevinskih skela, podupirača, cijevi i drugih proizvoda, kaže da je uvijek imao razumjevanje za radnike i sindikat.

– Drago mi je da smo obostrano pronašli interes i da će ovaj ugovor doprinjeti napretku preduzeća, a time i svih nas – kazao je Gončin.

Pregovori u „Jelšingradu“

Sindikalci u Fabrici mašina „Jelšingrad“ su započeli pregovore sa poslodavcima o potpisivanju identičnog ugovora kao u „Metalu“ jer smatraju, bez obzira na korektan odnos uprave, da će time još više i jasnije utvrditi status i svoja prava.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu