Svijet

BOMBE I PIŠTOLJE ZAMIJENILI TELEFONIMA Digitalna mafija pravi haos po Evropi, vodi se teška borba za enkripciju

Nordijske bande već mjesecima stvaraju haos unutar Švedske i Danske, od eksplozija do ubistava. Ali danski ministar pravde, Peter Humelgor, upozorava da kriminalci više ne koriste samo samo pištolje i bombe kao oružje, već i pametne telefone.

signal aplikacija
FOTO: WION/YOUTUBE/SCREENSHOT

Kriminalne grupe koriste digitalne platforme da unajmljuju djecu i mlade za ozbiljna krivična djela, od ubistava do šverca droge, kaže Humelgor.

Jednostavno, kako kaže danski ministar, tehnologija je kada je u pitanju kriminal, pod okriljem sajber bezbijednosti, itekako “olakšala kriminalcima da dođu do veće publike i da koordiniraju akcije u realnom vremenu”.

Evropska policija i političari sve češće ulate u klinč s aplikacijama koje koriste enkripciju. Taj oblik zaštite podataka — ključan za privatnost i bezbednost — sada je pod žestokim pritiskom.

Evropska unija planira da uvede propise koji bi omogućili masovno skeniranje poruka, čak i na zaštićenim platformama poput Signala.

Evropol poručuje da bez pristupa enkriptovanim porukama “policija tapka u mraku”. Francuska i Španija već predlažu zakone koji bi mogli praktično ukinuti enkripciju, dok Velika Britanija ulazi u pravnu bitku s Eplom. Danska uskoro preuzima predsjedavanje Savjetom EU, i to baš u trenutku kada se odlučuje o zakonu protiv dječje pornografije, koji bi mogao primorati sve aplikacije, odnosno platforme da skeniraju sadržaj svojih korisnika.

Pročitajte još

Dok političari traže “zakoniti pristup”, stručnjaci za sajber bezbijednost upozoravaju: enkripciju ili svi imaju, ili je nema niko. Jer, enkripciju ne koristi samo policija, već i hakeri, kriminalci i strane službe.

Aplikacija Signal, najpoznatija enkriptovana čet platforma, poručuje da će se povući iz svake zemlje koja bude tražila da oslabljivanjem bezbijednosti ugrozi korisnike.

S druge strane, Humelgor poručuje da bi građani Danske mogli i bez te aplikacije. Za sada, policija se oslanja na pristup metapodacima i povremena probijanja kriminalnih mreža poput “EnkroČeta”. Ali zahtjev ostaje isti: žele zakonski pristup svemu. Realnost je da je ta želja teško ostvariva, no šansa postoji.

Evropa je, izgleda, na raskrsnici — hoće li sigurnost građana biti žrtvovana zarad borbe protiv kriminala, ili će se bitka voditi još dugo? Kako reče jedna aktivistkinja: “Osjećaj je kao da glavom udaramo u zid”, prenosi NIN.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu