Magazin

Borba protiv visokih temperatura: Trikovi koji će vas rashladiti tokom ljetnih vrućina

Jul je sa sobom, očekivano, donio visoke temperature, a ako je suditi prema onome što smo dosad vidjeli, ljeto će biti vruće, ali stvarno vruće.

banjalučko kupalište naša plaža , sitari
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Iako će mnogi, uprkos svim “poteškoćama” koje nosi plus 38 stepena, uvijek dati prednost suncu i visokim temperaturama, pred ugodnijim temperaturama u kombinaciji s kišom, bitno je ne zaboraviti rashladiti se i znati kako se rashladiti.

Topliotni udar nešto je što moramo ozbiljno shvatiti. Kad tijelo proizvede previše topline ili upije previše vrućine, može doći do ozbiljnih posljedica. Zato je bitno znati rashladiti se. Problemi toplotnog udara i sunčanice mogu da se prepoznaju, ali i izbjegnu na vrijeme ukoliko pripremimo naš organizam na ove klimatske uslove.

Postoje brojni trikovi i savjeti koji su tu da nam olakšaju život na visokim temperaturama, a jedan od njih je stavljanje hladnog pritiska na određene “vruće” tačke na tijelu.

Ovaj koristan trik brzo djeluje i spašava na plus 40 stepeni. Za stavljanje pritiska koristite led ili rashlađenu bocu vode i osjetićete olakšanje. Tačke na koje trebate stavljati pritisak, odnosno nasloniti hladne predmete su: gležnjev i iza koljena, zglobovi, mjesto savijanja lakta, vrat i sljepoočnice.

Zašto su te tačke najbolja mjesta za brzo hlađenje?

Kada su u pitanju vrat i zglobovi, radi se o mjestima koja su pulsne tačke, odnosno područja na kojima možete osjetiti puls, jer su vene blizu površine kože. Budući da su tako blizu, kada ih stavite u kontakt s nečim hladnim baš zbog te blizine brže se spušta temperatura.

Međutim, vrat i zglobovi nisu jedine pulsne tačke na tijelu (iako su vjerojatno najučinkovitije). I druga spomenuta mjesta spadaju u tu kategoriju i iz istog su razloga tačke pritiska. Koju ćete tačku koristiti za rashlađivanje u određenom trenutku, zavisi do vaše aktivnosti. Koristite onu koja je najprikladnija u određenom trenutku.

Na primjer, ako vježbate, omotavanje vlažne trake oko zgloba, lakta ili vrata jednostavan je način da se rashladite.

Ako se samo “kuvate” na kauču, možete staviti pritisak na gležnjeve, koljena i druge spomenute tačke. S obzirom na to da se ne krećete, možete umotati kockice leda u krpu.

Što se tiče vremena – neki preporučuju da se led na pomenute tačke stavlja po minutu, ali dogovora u tom pitanju nema. Vi u svakom slučaju radite ono što vam se čini ugodno. Takođe, pazite da pritisak koji stavljate ipak nije prehladan (led, kako je spomenuto, umotajte u peškir ili krpu).

Naravno, imajte na umu da to nije konačno rješenje i stopostotni lijek za vrućinu, ali je dobrodošla pomoć. 

Pijte puno vode

Počinjemo sa savjetom koji je toliko puta izgovoren i napisan, ali uvijek je dobro još jednom ponoviti koliko je voda važna. Hidratacija je ključna kada tijelo pokušava održati zdravu temperaturu. Znojenje, iako ponekad neugodno, takođe, je način na koji se tijelo hladi.

Iako je gotovo svaka tečnost bolja od nikakve, imajte na umu da ništa nije dobro kao voda. Pripazite i da ne pijete previše kafe, ona je diuretik i može imati dehidrirajući učinak.

Izbjegavajte boravak na suncu od 10 do 17 časova

Od 10 do 17 časova pokušajte izbjegavati boravak na suncu, a posebno između 11 i 14 časova, jer se radi o periodu kada je najveća mogućnost za dobivanje opekotina od sunca.

Ograničavanje izloženosti suncu u spomenutim periodima ograničiće i šanse za pregrijavanje. Ako tokom tog vremenskog razdoblja ne možete izbjeći boravak na suncu, pobrinite se za zaštitu i da vaša odjeća bude prikladna.

Prikladno se obucite

Nosite široku, prozračnu odjeću od pamuka i obuću u kojoj vam se noge neće znojiti. Šeširi su dobar izbor za ljetne vrućine i pomoći će vam da se rashladite. Sunčane naočale zaštitiće vaše oči od UV zraka.

Jedite ljutu hranu

Iako zvuči nelogično, istinito je – ljuta hrana zapravo će vam pomoći da se rashladite. Ona pojačava cirkulaciju krvi i zbog toga se znojite, a kako smo već napisali, znojenje je proces kojim se tijelo hladi.

Jedite ledene lizalice

Omiljeni način rashlađivanja kad ste bili dijete i sada vam može pomoći. Ništa se nije promijenilo i ledene lizalice mogu vam pomoći da se osvježite. Možete ih praviti s lubenicom, šumskim voćem, malinama…

Samo odaberite omiljeni sastojak, pripremite lizalice i bićete srećni što ih imate u trenutku kada se temperatura približi 40 stepeni.

Napravite smuti

Ledene lizalice nisu vam omiljene? Nema problema, hladni smuti pomoći će vam da se rashladite i održati vas hidratizovanim. Sigurno imate neku svoju omiljenu kombinaciju, a lubenica je idealan dodatak u ljetnim mjesecima, prenosi Glas Srpske.

Jedite više salate

Sigurno vam svakodnevno paljenje rerne nije omiljena aktivnost u ljetnim mjesecima. Iako nećete odustati od kuvanja, u najtoplijim danima pokušajte se što češće počastiti hladnom salatom. Ona će vas osvježiti i rashladiti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu