Sudbine

"BORCI UVIJEK POBJEĐUJU" Fudbalski san prekinula povreda kičme, pregršt medalja osvojio u atletici i šahu

Na izboru za sportistu godine opštine Novi Grad specijalna nagrada za životno djelo dodijeljena je Slavku Ivkoviću (55), sportisti sa invaliditetom, koji se godinama uspješno takmiči u šahu i atletici.

"BORCI UVIJEK POBJEĐUJU" Fudbalski san prekinula povreda kičme, pregršt medalja osvojio u atletici i šahu
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Slavko poručuje da nikad ne treba klonuti duhom, jer za istinske borce ne postoji nesavladiva prepreka.

Kao mladić je igrao fudbal u klubovima Blatna i Jedinstvo iz Dvora, ali njegov fudbalski san je prekinula nesreća i teška povreda kičme. Prognoze ljekara su bile – kvadriplegija i krevet do kraja života, ali Slavko nije odustao od borbe, a ni od sporta. Izborio se da sjedne u invalidska kolica, pa da stane na noge, a danas se, istina teško, kreće uz pomoć štaka.

Kopačke je, nakon nesreće, morao okačiti o klin, pa se posvetio šahu i atletici. I osvojio pregršt medalja.

Prijateljstva

Bavljenje sportom mu je, kaže, omogućilo da putuje, druži se i stekne brojne prijatelje širom bivše Jugoslavije. Sportski uspjesi i lijepe uspomene sa takmičenja pomogli su mu da ojača samopouzdanje.

– Moja poruka svima je da se ne predaju. I osobe s invaliditetom mogu da se bave sportom, možemo ići na mnoga takmičenja, sve do paraolimpijskih igara. Uspjeh zavisi od rada, upornosti i borbenosti, za sve sportiste, pa i za one koji se kreću uz pomoć štaka ili invalidskih kolica – kaže Slavko.

Na prvenstvima BiH za osobe s invaliditetom u atletici osvojio je 11 zlatnih, 10 srebrnih i sedam bronzanih medalja. Jedno zlato je osvojio na prvenstvu Hrvatske, tri zlata i srebro na prvenstvima Srbije. Sve ove uspjehe ostvario je u disciplinama bacanja kugle, koplja i diska.

Na šahovskom prvenstvu penzionera u Tesliću osvojio je prvo mjesto s reprezentacijom Republike Srpske. Na prvenstvima BiH za šahiste sa invaliditetom osvojio je 14 puta prvo mjesto, četiri puta drugo i jednom treće mjesto.

Na otvorenom prvenstvu Slovenije u samostalnim nastupima bio je osvajač jedne zlatne, dvije srebrne i dvije bronzane medalje, dok je na prvenstvu Makedonije osvojio bronzanu medalju.

Nepravda

Bio je i nadomak plasmana na Paraolimpijske igre, ali ga je u tome, kako je 2012. godine svjedočio za “EuroBlic”, spriječila nepravedna kategorizacija.

Dogodilo se to na Otvorenom prvenstvu Hrvatske za atletičare s invaliditetom. Bilo je to prvo međunarodno takmičenje na kome je Slavko učestvovao, sa željom da postigne olimpijsku normu u bacačkim disciplinama. Nadležna komisija je, kako je tvrdio Slavko, ne pregledavši ni njega, ni ljekarske nalaze koje je priložio, odlučila da ga svrsta u kategoriju F 55 – u kojoj, s obzirom na stepen invaliditeta, nije imao nikave šanse za uspjeh.

– Nismo mogli da vjerujemo da su doktori ovako loše procijenili i kategorisali Slavka. Ipak, on se do kraja takmičenja borio kao lav, iako nije imao šanse da se plasira na Olimpijadu – rekao je tada trener paraolimpijske atletske reprezentacije BiH Edib Rahmanović.

Ipak, ni ova drama Slavka nije pokolebala. Nastavio je da trenira i pobjeđuje.

Jedino mu je bilo krivo što nije mogao da se bori protiv nepravde. Nije uložio žalbu na odluku o kategorizaciji jer, kaže, nije imao 100 evra da plati taksu za žalbu.

Slučajno postao atletičar

Čim se oporavio od nesreće Slavko se posvetio šahu, koji je igrao od pete godine. Postao je šahovski reprezentativac RS i BiH. Atletikom je počeo da se bavi tek 2009. godine.

– Bio sam na šahovskom turniru u Mostaru, gdje se istovremeno održavalo i atletsko takmičenje za osobe s invaliditetom. Prijavio sam se i osvojio tri medalje u bacačkim disciplinama. Kad sam vidio kako mi ide, počeo sam da ozbiljno treniram atletiku – kaže Slavko.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu