Ono što je novina jeste da će za uvođenje sankcija biti potrebna jednoglasna odluka svih članica EU. Ova novina je uvedena zahvaljujući Mađarskoj, koja je kao uslov da se usvoji Odluka o produžavanju okvira za uvođenje sankcija zahtijevala da se promijeni dosadašnji način glasanja za samo uvođenje sankcija.
Vremenski okvir za primjenu sankcija i restrikcija, koji je isticao krajem marta ove godine, produžen je do 31. marta 2024. godine.
Da li je ovim svojim potezom Mađarska spasila lidera SNSD, Milorada Dodika, i pojedine političare iz Srpske od mogućih sankcija Evropske unije, s obzirom na to da se u posljednje vrijeme unutar EU često mogu čuti pozivi na sankcionisanje srpskog člana Predsjedništva BiH?

Politička analitičarka Tanja Topić ističe da uvođenje novine kojom je za sankcije potrebna jednoglasna odluka ne isključuje mogućnost da svaka zemlja EU može pojedinačno da uvodi sankcije.
– Mislim da će pojedine zemlje sasvim sigurno raditi na određenim svojim paketima. Dakle, ova jednoglasnost koja je nužna i koja se zahtijeva za donošenje odluke o sankcijama iz EU neće uticati na to da pojedine zemlje potegnu za bilateralnim sankcijama – stave je Topićeva.

Ona ističe da je Savjet Evropske unije napravio kompromis i popustio pred zahtjevom Mađarske, jer mu je bilo bitno da se produži vremenski okvir za primjenu sankcija.
Topićeva kaže da je postojala neka vrsta “bojazni” da se taj restriktivni okvir neće produžiti usljed protivljenja nekih od članica EU, na prvom mjestu Mađarske, koja je na kraju uspjela izdejstvovati da za uvođenje sankcija nije dovoljna prosta većina već jednoglasnost.
– To ide u prilog političkim rukovodiocima iz Srpske, koji su se našli na dnevnom redu rasprave o pokretanju mogućih sankcija od strane EU, s obzirom na to da imaju snažnu podršku Mađarske, ali i Hrvatske, koji će ih na neki način sačuvati od primjene tih sankcija na nivou EU, ali ne i pojedinačnih – objašnjava Topićeva za Srpskainfo.
S druge strane, kako dodaje, ne treba 100 odsto tvrditi ni da ne može doći do jednoglasnih sankcija na nivou EU, što zavisi od razvoja događaja u datom momentu.
Jednoglasnost se, kaže Topićeva, u nekim kritičnim trenucima može ostvariti, što može predstavljati iznenađenje, pogotovo za one koji su računali na tu vrstu podrške.
Kao primjer navodi pokretanje sankcija protiv Rusije nakon invazije na Ukrajinu s obzirom na to da je malo ko vjerovao da će se postići ta vrsta saglasnosti unutar same EU i da će se tako promptno reagovati.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu