Društvo

BRIGA O ŽIVOTINJAMA I DALJE UPITNA Nesavjesni vlasnici ostavljaju pse da lutaju ulicama

U azilu u semberskom selu Popovi, kojim od 2018. godine gazduje Veterinarska ambulata “Franko Džep”, mjesečno se zbrine stotinak pasa lutalica. Iako su nakon 30 dana životinje spremne za udomljavanje, tek polovina njih, i to uglavnom mlađi psi, nađe dom.

BRIGA O ŽIVOTINJAMA I DALJE UPITNA Nesavjesni vlasnici ostavljaju pse da lutaju ulicama
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Vlasnik azila Blagoje Popović kaže da se agresivne, starije i bolesne životinje na human način eutanaziraju.

-Životinje dobijaju veterinarsku zdravstvenu njegu, od vakcinacije do čišćenja parazita, čipuju se i dodjeljuje im se adekvatna dokumentacija. O pružanju usluga azila i higijenčarske službe sa Gradskom upravom Bijeljina potpisali smo ugovor na tri godine, a iz lokalnog budžeta se za naš rad izdvaja 140.000 KM kaže Popović.

On dodaje da je taj iznos dovoljan za potpunu brigu o ovim životinjama.

Ljubitelji životinja smatraju da su za veliki broj pasa na gradskim ulicama, kojih i dalje ima, krivi nesavjesni vlasnici, oni koji nakon izvjesnog vremena napuštaju svoje ljubimce i prepuštaju ih sudbini.

Poručuju da se ovaj problem može riješiti ako se sistemski povede računa o njihovoj brojnosti, adekvatnom obilježavanju i u to se uključe sve nadležne institucije.

Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija

–Primjera radi, veterinarske stanice i ustanove ne bi trebalo da pružaju usluge vlasnicima čije životinje nisu čipovane i vakcinisane. Takođe, i kad takav pas završi na ulici, treba naći vlasnika i kazniti ga za nemar – kaže Popović.

Objašnjava da bi u tom slučaju mnogi vlasnici ipak razmislili šta će učiniti sa životinjama, koje nemaju nikakav izbor osim da napušteni lutaju ulicama.

-Naročito bi trebalo povesti računa o toj nemiloj praksi da se psi dovoze iz drugih područja i ostavljaju u gradu, jer se valjda smatra da će tako lakše doći do hrane i preživjeti – kaže Bijeljinac Stefan Lazarević.

Saradnja sa komunalnom policijom

U Higijeničarskoj službi naglašavaju da sarađuju i sa komunalnom policijom i udruženjima za zaštitu životinja.

Cilj saradnje je da se što više smanji broj pasa i mačaka lutalica na ulicama i spriječe problemi koje oni mogu da naprave.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu