Svijet

DOŽIVOTNA ZABRANA ULASKA Britanska vlada želi da na rigorozan način spriječi odlazak Asme al Asad u London

Nakon što su arapski i turski mediji objavili vijest da je supruga Bašara al Asada, Asma al Asad (49) zatražila razvod od sirijskog diktatora u azilu, britanska vlada upozorena je da joj mora doživotno zabraniti ulazak u Ujedinjeno Kraljevstvo zbog straha da će se vratiti živjeti u London.

DOŽIVOTNA ZABRANA ULASKA Britanska vlada želi da na rigorozan način spriječi odlazak Asme al Asad u London
FOTO: XINHUA / XU YU/EPA

Par koji je morao pobjeći iz zemlje nakon što su sirijski pobunjenici srušili njegov režim, trenutno se nalazi u Moskvi gdje im je Vladimir Putin odobrio azil, a imovina im je, navodno, zamrznuta.

Turski mediji ranije su pisali da se Asma al-Asad želi vratiti u London jer ima dvojno državljanstvo te tamo želi nastaviti svoje liječenje od raka.

Britanski poslanici upozorili su da joj se ne bi smio dopustiti povratak u Britaniju s obzirom na zločine koje je provodila porodica Asad tokom nekoliko godina, no nisu komentarisali treba li joj se oduzeti i pasoš.

Bila bi to uvreda za milione Asadovih žrtava da se njegova žena vrati luksuznom načinu života u Ujedinjenom Kraljevstvu – izjavio je za Telegraf državni sekretar za pravosuđe Ujedinjenog Kraljevstva u sjeni Robert Jenrik i dodao:

– Britanska vlada sankcionisala ju je s razlogom – porodica Asad odgovorna je za neke od najgorih zločina modernog doba.

Ministar spoljnih poslova David Lemi takođe je ranije rekao da je gospođa Asad „sankcionisana osoba i nije dobrodošla u Ujedinjenom Kraljevstvu“.

Njoj je takođe zamrznuta imovina u Ujedinjenom Kraljevstvu u sklopu programa sankcija EU u martu 2012., zbog bijesa koji je izazvala diktatura njezina supruga.

Britanska policija otvorila je preliminarnu istragu 2021. o tome da je poticala i pomagala ratne zločine koje je počinio Asadov režim tokom 13-godišnjeg građanskog rata u Siriji.

Podsjetimo, Kremlj je odbacio izvještaj turskih medija da se Asma al-Asad, rođena Britanka, želi razvesti i napustiti Rusiju.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov takođe je odbacio izvještaj turskih medija koja su sugerisali da je Asad zatvoren u Moskvi i da mu je imovina zamrznuta.

Upitan tokom konferencijskog poziva odgovaraju li izvještaj stvarnosti, Peskov je rekao: “Ne, ne odgovaraju stvarnosti.”

– Zapadne obavještajne agencije izražavaju krajnju zabrinutost za fizičku sigurnost Asme Asad, supruge bivšeg sirijskog lidera Bašara al-Asada. Život u Moskvi, u Rusiji – u zlatnom kavezu – više nije zadovoljavajući za Asmu Asad. Ona se želi preseliti u London, u Britaniju, i vratiti se poslu investicijske bankarke te u isto vrijeme, ako je moguće, ukloniti dio kapitala svoje porodice iz tih sankcija – rekao je proopozicioni politički analitičar Stanislav Belkovski.

Pročitajte još

Rusija je navodno zabrinuta zbog ideje da se bivša prva dama vrati u Britaniju, no u isto bi vrijeme to mogli iskoristiti kao priliku za špijunažu, smatra analitičar.

– Naravno, Kremlj i ruske specijalne službe su oprezni oko takvog razvoja događaja. Osim ako stvarno ne pokušavaju gospođu Asmu potajno učiniti svojim tajnim agentom u Ujedinjenom Kraljevstvu/Evroatlantskom svijetu. Sve je moguće – dodao je Belkovski, piše Vijesti.ba.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu