Svijet

Britanske kolonije traže nazad dragulje iz kraljičine krune "Umjesto da vrate opljačkano, besramno se razmeću"

Dok su mnogi izašli na ulice Londona u blizini Bakingemske palate, oblasti oko zamka Vindzor, kao i na društvenim mrežama da odaju počast, drugi su govorili o kolonijalnoj istoriji zemlje kojoj je kraljica služila 70 godina.

Britanske kolonije traže nazad dragulje iz kraljičine krune "Umjesto da vrate opljačkano, besramno se razmeću"
FOTO: YOUTUBE/SCREENSHOT

Konkretno, ljudi pozivaju na povratak dijamanta Koh-i-Noor koji je trenutno postavljen u krunu Kraljice majke i dio je krunskih dragulja izloženih u Londonskoj kuli, prenosi Unilad.

Koh-i-Noor je jedan od najvećih brušenih dijamanata na svetu koji ima nešto više od 105 karata. Kažu da vredi između 140 i 400 miliona dolara, ali se takođe smatra neprocenjivim. Takođe je poznat kao jedan od najkontroverznijih dijamanata na svijetu, prenosi Blic.

Iako se vjeruje da je prvi put pomenut prije više od 5.000 godina u sanskritskom pismu, dijamant je nazvan Siamantaka i kasnije je ko je zapravo imao vlasništvo nad njim samo nagađanje.

Pročitajte još

Izvještava se da je bio u vlasništvu rajasa Malve do 1304. godine, a zatim i cara Delhija, Alaudina Hildžija.

Nakon toga, narednih 300 godina od 1339. godine, ostaje u gradu Samarkandu.

Koh-i-Noor je ostao u Indiji do 1849. godine, kada su britanske snage osvojile Pendžab i postao deo Britanske istočnoindijske kompanije.

Zatim je vraćen u Britaniju i u julu 1850. dat kraljici Viktoriji.

Dijamant je na kraju isjekla i nosila kraljica, koja je u svom testamentu navela da bi ga trebalo da nosi samo žena monarh ili da ga nosi supruga šefa države. Dijamant je postao dio krunskih dragulja nakon što je kraljica Viktorija preminula. Indija, Pakistan, Avganistan i Iran osporili su vlasništvo britanske kraljevske porodice nad dijamantom Koh-i-Noor, navodeći da je otet od njih uprkos tome što je monarhija tvrdila da je to “poklon”.

FOTO: TERESA SUAREZ/EPA
FOTO: TERESA SUAREZ/EPA

– Krunski dragulji, dio Kraljevske kolekcije, najmoćniji su simboli Britanske monarhije i imaju dubok vjerski i kulturni značaj u istoriji naše nacije – piše na sajtu Tauer of London.

Međutim, indijski političar i bivši međunarodni državni službenik Šaši Tarur prozvao je Britaniju da “duguje svojim bivšim kolonijama”.

– Umjesto da vrate opljačkano nasledstvo njegovim zakonitim vlasnicima, Britanci drže ukradene artefakata kao što je dijamant Kohinor, koji su ugradili u tijaru kraljice majke i besramno se razmeću u Londonskoj kuli – rekao je Tarur.

Takođe su rasli pozivi da se vrati Velika zvijezda Afrike – takođe poznata kao Kulinan I i Prva zvijezda Afrike.

– Kraljica Elizabeta II poseduje najveći dijamant na svijetu, poznat kao Velika zvezda Afrike. Dragulj od 530 karata iskopan je u Južnoj Africi 1905. godine. Ukraden je iz Južne Afrike. Procjenjena vrijednost od 400 miliona dolara. Britanci tvrde da im je to dato kao simbol prijateljstva i mira, ali to je bilo tokom kolonijalizma. Britanci su tada zamijenili naziv “Velika zvijezda Afrike” imenom predsednika rudnika “Tomasa Kulinana” – navodi se u tvitu Afričkog arhiva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu