Politika

Brnabić o studentima i izborima "Nema dovoljno blokadera da blokiraju bilo šta"

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić osvrnula se na ključna pitanja u zemlji, uključujući izbor članova Savjeta REM, potencijalne izbore i situaciju sa akademskom godinom.

ana brnabić
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Evropska komisija dala je zeleno svjetlo za tri medijska zakona, kao i zeleno svjetlo za prijedlog zakona o jedinstvenom biračkom spisku. Postavlja se pitanje da li to otklanja sve sumnje u demokratičnost medijskog i izbornog zakonodavstva u Srbiji?

Sjednica Odbora za kulturu i informisanje o kandidatima za savjet REM 30. maja

– To je dosta kompleksno pitanje i odgovor zavisi od toga koga pitate. Ima u Srbiji onih koji će, šta god mi uradili, reći da to nije dovoljno demokratično i da nije dovoljno dobro, čak i kada Evropska komisija kaže da jeste i praktično da zeleno svjetlo za usvajanje toga. Ali, mislim da je to manje važno. Važne su procedure, važni su procesi – izjavila je predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić.

Pročitajte još

Ona je naglasila da je najvažnije da se održi sednica početkom juna na kojoj će se raspravljati o tri medijska zakona. Takođe, istakla je važnost prijedloga zakona o alimentacionom fondu, koji će biti od velikog značaja za javnost i građane Srbije.

– Ja očekujem da u julu imamo još jednu sjednicu Skupštine, na kojoj ćemo raspravljati o kandidatima za članove Savjeta regulatornog tijela za elektronske medije (REM). Uz to, očekujem da u julu plenarna sjednica debatuje o prijedlogu zakona o jedinstvenom biračkom spisku. Iako smo dobili zeleno svjetlo Odbora na taj prijedlog zakona, poslanička grupa koja ga je predložila želi da usvoji dodatne komentare kako bi unapredila zakon. Čekamo još jedno finalno mišljenje Odbora, koje će vjerovatno biti dostupno tek u julu – dodala je Brnabić za RTS.

“Izbor za članove REM je transparentan”

Govoreći o navodnim zloupotrebama u izboru članova Savjeta REM, rekla je:

– Nažalost, sve u Srbiji je postalo politika. Proces izbora devet članova Savjeta REM je prvi put poništen, ali sada je u potpunosti transparentan i inkluzivan. Dobijeno je 45 kandidata od strane 177 organizacija, što govori o transparentnosti procesa i informisanosti učesnika. Odbor za kulturu i informisanje ima sada široku lepezu kandidata, među kojima su mnogi profesionalni i stručni. Apelovala bih da politika nema upliv u to – rekla je Brnabić, ističući da je Zeleno-lijevi front neosnovano kritikovao neke kandidate.

Ako tvrdite da kandidati ne smiju učestvovati zbog potencijalnog sukoba interesa, to bi se moglo reći za bilo kog kandidata. Optužbe se mogu otkloniti javnom debatom, iako će uvek biti pokušaja politizacije i usporavanja evropskih integracija Srbije. Svaki naš uspjeh na evropskom putu treba da bude uspjeh Srbije, a ne pojedinaca ili stranaka – rekla je ona.

O izborima

Lider Srpske napredne stranke, Miloš Vučević, izjavio je da će izbori biti krajem 2026. godine, a postavlja se pitanje šta to znači za trenutnu političku situaciju i stabilnost većine u Skupštini Srbije?

– Većina je apsolutno stabilna, i rekla bih, nikada stabilnija od izbora. Imamo poslaničke grupe u Narodnoj Skupštini koje se smanjuju i raspadaju jedna za drugom. Većina je potpuno stabilna, i čini se da ima sve više narodnih poslanika koji žele da se priključe toj stabilnoj većini zbog prepoznavanja tolerancije, strpljenja, vizije, plana i programa – izjavila je ona.

Brnabić je naglasila da je veći problem za parlament to što bivša vlast, odnosno sadašnja opozicija “zapravo ne predstavlja gotovo nikoga, što dovodi do vaninstitucionalne borbe” jer, kako kaže, “blokaderi na ulicama nemaju svoje predstavnike u institucijama”.

.- Ali to nije problem većine. Izbori? To je problem bivše vlasti, odnosno današnje opozicije – dodala je.

Kada je riječ o izborima, Brnabić ističe da se “time ne bavi”, naglašavajući da postoje nadležne institucije za raspisivanje izbora.

– Ja sam predsjednica Skupštine Srbije. U ovom trenutku mislim da Srbija ima mnogo važnija pitanja, poput ekonomskog rasta i razvoja. Potrebno je nadoknaditi sve što smo izgubili i propuštali u poslednjih šest mjeseci. Napornim i predanim radom to možemo i moramo da nadoknadimo. Srbija mora da nastavi da bude jedna od najbrže rastućih ekonomija u Evropi, i u 2025. godini – navela je Brnabić.

“Priča se o platama i statusima, a niko ne razmišlja o studentima”

Govoreći o blokadama fakulteta, predsjednica Ana Brnabić ističe da situacija varira između različitih fakulteta, ali naglašava važnost autonomije Univerziteta u odlučivanju o akademskoj godini.

Postoji autonomija Univerziteta i nikada nismo željeli, niti se ikada miješali u tu autonomiju. Odluke o školskoj godini donose nezavisne profesionalne institucije, kao što je Nacionalno akreditaciono tijelo – izjavila je Brnabić.

Osudila je postupke rektora Vladana Đokića i Proširenog rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu, koji su, kako kaže, “blokirali univerzitet, privatizovali ga i pretvorili u političku stranku”.

– Naš univerzitet, star 217 godina, nije zaslužio takvo postupanje. Šest mjeseci kasnije, nema dovoljno blokadera da blokiraju bilo šta, a oni se bave svim ostalim pitanjima osim statusa studenta – rekla je Brnabić.

Na pitanje kako teku razgovori između premijera i rektora, Brnabić navodi da nije informisana o detaljima tih razgovora, ali izražava zabrinutost što, kako kaže, “rektor i Prošireni rektorski kolegijum nisu predložili rješenje kojim bi se sačuvao status studenata koji žele da uče, kao i studentskog statusa uopšte”.

– Priča se o njihovim platama i statusima, ali niko, a ponajmanje rektor Đokić, ne razmišlja o studentima i njihovom obrazovanju. Šta će biti sa studentima koji su na budžetu? Ko će da nam odgovori na ta pitanja? Očigledno je da vladajuća većina mora da preuzme inicijativu, jer rektor i Prošireni rektorski kolegijum ne brinu o studentima i njihovom obrazovanju – navela je Brnabić gostujući na RTS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu