Sara Kampanela imala je samo 22 godine i bila studentkinja biomedicine, izbodena je 31. marta poslijepodne na autobuskoj stanici u sicilijanskom gradu Mesina te je preminula prilikom transporta u bolnicu.
Njen kolega s fakulteta Stefano Argentino (27) uhapšen je kasnije u gradu Noto. Argentinov advokat Rafaele Leone je izjavio italijanskim medijima da je njegov klijent priznao ubistvo.
Antonio D'Amato, tužilac u Mesini, tvrdi da je Argentino uporno i više puta uznemiravao Saru, otkako je prije dvije godine došla na Univerzitet u Mesini.
Dva dana kasnije, tj. 2. aprila, u šumi kod Rima pronađeno je tijelo Ilarije Sula (22), studentkinje Univerziteta Sapienca u Rimu. Njeno tijelo je pronađeno u koferu. Nestala je 23. marta i pretpostavlja se da je izbodena na smrt. Policija ispituje njenog bivšeg dečka Marka Samsona (23) zbog sumnje da ju je ubio i sakrio tijelo.
Brojni protesti
Nakon ubistava uslijedili su protesti u Mesini, Rimu i drugim italijanskim gradovima. U javnom mnjenju ponovo je aktuelizirano pitanje nasilja nad ženama u Italiji.
Naime, prošle godine je u ovoj zemlji bilo 113 slučajeva femicida, od čega su u 99 slučajeva počinitelji bili rođaci, partneri ili bivši partneri.
Sekretarka stranke desnog centra “Mi umjereni (Noi Moderati)” Mara Karfanja pozvala je na kulturnu pobunu.
– S regulatorne tačke gledišta, Italija je naprednija od drugih država, ali kulturološki nismo uspjeli da se razvijamo istom brzinom. Za ovo nam je potrebna pobuna svih nas – kazala je Carfagna.
Vlada je odobrila nacrt zakona kojim je femicid prepoznat krivičnim pravom. Ovim nacrtom zakona je predviđena i doživotna kazna za teške zločine. Vlada je to učinila nakon što je Filipo Tureta u novembru 2023. ubio svoju bivšu djevojku Đuliju Ćećetin. Tureta je u decembru prošle godine osuđen na doživotni zatvor, piše list Gardijan.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu