Zbog progona iz Banjaluke danas živi na Kipru i završava svoju drugu doktorsku disertaciju. Uvažen je recenzent prestižnih međunarodnih časopisa, govori četiri svjetska jezika, svakodnevno joj stižu pozivi za učešće na naučnim skupovima širom svijeta, a njen sin osvaja zlatne medalje iz matematike za ovu državu.
Po čemu se to profesorka Aleksandra Figurek toliko razlikuje od ostalih akademskih građana u Republici Srpskoj, da su jedva čekali da im okrene leđa, pa da krenu u napad na nju?
Možda po tome što se ne bori za parče zemlje koja ne služi ničemu i nikome, a bila bi eventualno novi kružni tok u službi građana.
Skromna je Aleksandra i ne želi ni u prvi, a ni u drugi plan isticati sva ona dostignuća koja je imala u dosadašnjoj karijeri, ali joj za razliku od ogromne većine akademskih građana u Republici Srpskoj alias ćutologa, ipak smeta nepravda i ne želi okretati glavu na drugu stranu.
Nije ovaj sistem navikao na one koji se bore. Prespreman je da zgazi svakoga ko mu se suprotstavi, ko ima svoj stav, ali je miš mekinjaš kada mu se uzvrati i sakriva se u prvu rupu. Jedina mu je sreća što se sakrije u najdublju rupu i što uzvraćaju tek pojedinci, a među tim pojedincima najčešće su žene.
Iako se Aleksandra danas bori da sebi i sinu obezbijedi životnu egzistenciju na dalekom Kipru, profesorka nije zaboravila svoju Banjaluku.
Iako su joj nakon nezakonitog protjerivanja sa matičnog univerziteta htjeli izbrisati i svaki trag, Aleksandra se bori i zbog svojih studenata.
Bori se za pravdu i istinu, jer se ne može pomiriti sa nepravdom i lažima koje su joj spakovali na Univerzitetu u Banjaluci samo zato, jer je otvoreno govorila o katastrofalnom rejtingu na svjetskoj Webometriks listi.
Ako ćemo suditi prema onome što navode iz Univerziteta kada je u pitanju slučaj Aleksandre Figurek, to je da je teška povreda dužnosti bila jer je profesorka tobože na svoju volju otišla na Kipar i nije se vraćala na radno mjesto. Čemu onda, gospodo akademski građani ćutolozi, silne anonimne prijave protiv Figurek. Čega ste se bojali i bojite toliko?
Da li su zaista bile sporne ideje Aleksandre Figurek koja je još početkom 2020. jasno i precizno utvrdila šta je sve neophodno da Univerzitet u Banjaluci krene naprijed sa „mrtvog“ 3.800 i nekog mjesta na svjetskoj rang listi univerziteta. U februaru prošle godine pohvalili ste se sa kako je Univerzitet napredovao na 2.763. mjesto i to u svim kategorijama rangiranja, odnosno vidljivosti, otvorenosti i izvrsnosti. Upravo je o tome govorila i Figurek. Međutim, postavlja se pitanje koliko bi to profesora i nastavnog kadra uopšte moglo ispuniti onaj kriterijum koji je predložila Figurek, a odnosi se na visoki nivo zalaganja nastavnika i saradnika u pogledu internacionalizacije i veće vidljivosti Univerziteta u međunarodnim akademskim okvirima.
Zato budite barem malo kao Aleksandra Figurek, pa možda i uđete u top 2.000 univerziteta na svijetu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu