Digitalna Srpska

BUDITE OPREZNI Šta nikako ne bi trebalo da završi u razgovoru sa četbotom

U eri vještačke inteligencije i četbotova baziranih na vještačkoj inteligeniciji, milioni ljudi širom svijeta dijele detalje iz svog privatnog života sa omiljenim digitalnim sagovornicima, tražeći odgovore, savjete i smjernice.

BUDITE OPREZNI Šta nikako ne bi trebalo da završi u razgovoru sa četbotom
FOTO: FREEPIK

Ipak, koliko god to bilo primamljivo, postoje informacije koje nikada ne bi trebalo dijeliti sa četbotom kakav je, recimo, ChatGPT.

Pročitajte još

Jedna od najvećih prednosti generativnih čatbotova je njihova memorija. Oni pamte stvari koje ste ranije rekli i koriste te podatke kako bi unaprijedili komunikaciju i bolje odgovarali na vaša pitanja. Međutim, upravo ta memorija može biti i ozbiljan rizik.

Većina informacija koje podijelite ostaje povjerljiva, ali u prošlosti su se dešavali bezbjednosni propusti i curenja podataka – i moglo bi se ponoviti. Zbog toga treba biti vrlo oprezan.

U kolumni objavljenoj u “Volstrit Žurnalu”, tehnološka novinarka Nikol Nguien upozorila je na nekoliko ključnih kategorija informacija koje ne smijete dijeliti sa ChatGPT-om:

Lični identifikacioni podaci

Nikada ne dijelite broj socijalnog osiguranja, broj pasoša ili vozačke dozvole, datum rođenja, adresu ili broj telefona. Bilo koji podatak koji može ugroziti vaš identitet treba ostati van četbota.

Zdravstveni podaci

Za razliku od lekara, koji su obavezani zakonima o privatnosti, mašine za komunikaciju to nisu. Ako dijelite medicinske nalaze, snimke ili rezultate testova, vodite računa da ne uključuju lične podatke.

Finansijski i bankarski podaci

Brojevi računa, PIN-ovi, šifre za onlajn bankarstvo – sve to nikako ne bi trebalo da završi u razgovoru. Čak i ako AI može pomoći u analizi finansijskih portfolija, davanje osjetljivih informacija je rizično.

Povjerljive informacije sa posla

Ako koristite veštačku inteligenciju za pomoć u pisanju mejlova, kodiranju ili analizama, pazite da ne podijelite interne podatke firme, informacije o klijentima ili poslovne tajne koje nisu za javnost.

Redovno brišete istoriju razgovora sa četbotom i koristite anonimne režime komunikacije

Iako AI sve više može da obavlja zadatke u stvarnom svijetu, davanje korisničkog imena i lozinke je ozbiljna greška. ChatGPT nije dizajniran za bezbjedno čuvanje takvih podataka.

Nguien takođe preporučuje da redovno brišete istoriju razgovora, koristite anonimne režime komunikacije kada je to moguće da razmislite dva puta prije nego što sa AI podijelite bilo šta osjetljivo, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu