Društvo

Budućnost mi je u Srpskoj: Student iz Čađavice niže sve DESETKE na Pravnom fakultetu

Brano Hadži Stević iz Čađavice kod Bijeljine, student treće godine odjeljenja Pravnog fakulteta u Bijeljini sa prosjekom ocjena 10 i stipendista Fonda dr Milan Jelić, može da posluži kao primjer mnogim vršnjacima.

Budućnost mi je u Srpskoj: Student iz Čađavice niže sve DESETKE na Pravnom fakultetu
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
Student Brano Stević niže samo desetke.

Iz prvog puta položio je 23 ispita, a ocjenu nikada nije poništio. Ovaj vrijedni mladić svoju budućnost vidi u Srpskoj, a ne brine ga ni činjenica što na tržištu rada ima pravnika, jer se trud i rad, kaže, uvijek isplate. Vjeruje da će mu njegovo zalaganje i znanje otvariti put ka radnom mjestu.

Treba ostati u Republici Srpskoj. Ne odobravam težnje mladih akademskih građana, koji odmah nakon završetka fakulteta odlaze u inostranstvo. Smatram da bi tebalo da se na neki način oduže svojoj državi. Ne treba stalno tražiti opravdanja, nego način i sve se može postići – priča ovaj mladić za srpskainfo.com.

Kaže da ne strahuje za svoju budućnost, a na studije prava se odlučio kako bi doprinio pozitivnim promjenama u društvu.

Navodi da je ključ njegovog uspjeha dobra organizacija, pa mu nakon učenja uvijek ostane dovoljno vremena i za vannastavne aktivnosti i druženje. Kaže da ljude ne cijeni po ocjenama u indeksu i uspjehu, već po ljudskosti.

– Pravo je u mojoj porodici tradicija. Moj pradjeda, rođen 1900. godine, bio je doktor prava. I većina mojih srodnika završava pravo. Opredjelio sam se za fakultet u mom rodnom gradu, a ne u Srbiji ili nekoj drugoj državi regiona, jer smatram da je obrazovanje koje stičem ovdje jednako vrijedno – kaže ovaj mladić.

Brano je završio srednju Elektrotehničku školu, smjer računarstvo, ali se nije pronašao u tome, pa se u nastavku školovanja potpuno posvetio onome što voli i tako ostvario i najbolji prosjek ocjena.

Od obnove rada Pravnog fakulteta 1994. godine u Bijeljini niko nije uspio da diplomira sa prosjekom 10, a on je na dobrom putu.

– Postoji stav među studentima kako neki profesori ne daju najvišu ocjenu, ali to nije tačno. Treba mnogo raditi, ključ uspjeha je i dobra organizacija. Svaka desetka mi je motivacija da nastavim tako – kaže ovaj vrijedni bijeljinski student.

Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Priznanje za Branu na radionici za ravnopravnost polova.

Ističe i da mu je ustavno pravo omiljeni predmet. Posebno je zainteresovan za sve što se odnosi na ljudska prava i njihovu zaštitu.

Uporedo sa pravom usavršava znanje iz srpskog jezika, svjestan da je to osnovno sredstvo za pravnika. U tome mu mnogo pomaže besjednička sekcija na fakultetu. Angažovan je i u ostalim vannastavnim aktivnostima.

– Bio sam učesnik Škole rodne ravnopravnosti, koja je organizovana 2016. godina. Prošle godine moj fakultet sa Univerzitetom iz Milana i Sarajeva organizovao je Međunarodnu školu tolerancije, koja se bavila migracijama. Sa oba skupa pisao sam radove koji su objavljeni u zbornicima. Napisao sam do sada i 15 seminarskih i jedan naučni rad koji se odnosi na pitanje suverenosti BiH i ovlašćenja visokog predstavnika – navodi Stević.

Za srpskainfo.com zaključuje da će nastaviti da se usavršava i da nestrpljivo čeka priliku da stečena znanja primjeni u praksi.

Ne treba samo kritikovati

Brano će ostati u Srpskoj da gradi bolju budućnost. Smatra da ne treba samo kritikovati, već i predlagati nova rješenja. Njegov životni moto je da ne treba nikada odustajati i da treba uvijek težiti tome da budete bolji čovjek , jer svaku ustanovu, grad pa i državu čine ljudi.

 

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu