Dopis je, kako saznajemo, stigao na ruke direktora Centra, Draška Ilića koji poručuje da od toga nema ništa.
Ilić za Srpskainfo ističe da se Helez u dopisu poziva na to da je Manjača “perspektivna vojna imovina”.
Dodaje da bi možda bilo dobro da ministar prvo pogleda kako je Manjača funkcionisala svih ovih godina jer, kako kaže, očigledno nije upućen.
– Još iz vremena Jugoslavije na tom prostoru je postojala vojna ustanova Karađorđeva koja se bavila ekonomijom i proizvodnjom hrane. Kasnije je ta ustanova, nastajanjem Vojske Republike Srpske, postala vojna ustanova Krajina. Vlada RS je 2005. godine cijelu tu ekonomiju uredno i po zakonu, dodijelila Gradu Banjaluka – pojašnjava Ilić.
Dodaje da je Skupština grada Banjaluka nakon toga taj prostor dodijelila Centru.
Centar za razvoj poljoprivrede i sela tu je od tada.
– Ugovor potpisan, sve je čisto – kaže direktor, dodajući da nikad do danas niko nije izmijenio taj dokument.
A što se tiče “perspektivne vojne imovine”, Ilić ima jednostavan odgovor:
“Perspektivno jeste – ali i za šljive, krave i domaći sir. Ako ćemo po tom principu, pola Manjače je perspektivno za bilo šta, pa ne znači da sad svi treba da se sele”.
Ilić dodaje da se Centar ne može tek tako samoinicijativno povući jer se radi o imovini koju koristi Grad Banjaluka, a ne samo Centar.
On kaže da su Grad i Centar do sada uložili milionska sredstva na Manjaču jer je mnogo toga rađeno u posljednjih 20 godina – objekti, oprema, stoka…
Sve se to uredno vodi u knjigama i finansijskim izvještajima.
– Imamo 13,5 hektara ekonomije, 300 grla stoke, radnike koji rade u smjenama, farme koje funkcionišu 24 sata dnevno. To nije nešto što se pakuje u kutije za jedan dan – poručuje Ilić.
Na kraju, direktor Centra kaže da je zahtjev ministra Heleza proslijeđen nadležnim institucijama Republike Srpske jer to nije stvar o kojoj Centar sam odlučuje.
I, kako dodaje, dok se ne jave Grad Banjaluka ili Vlada RS sa konkretnim stavom – oni ostaju tamo gdje jesu.
– Mislim da bi bilo pametnije da se napravi razgraničenje šta je za vojsku, a šta za poljoprivredu. Ovako, ispada da se šalju pisma koja više liče na provokaciju nego na ozbiljnu komunikaciju – zaključuje Ilić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu