Za usvajanje zakona oko koga se danima vodi velika polemika u Banjaluci i Bijeljini, a u najvećem gradu u Srpskoj su organizovani protesti, glasalo je 46 poslanika većine, dok je 12 bilo protiv.
Izglasanim aktom, koji je pred poslanicima bio po hitnom postupku, uređuje se raspodjela prihoda od indirektnih i direktnih poreza, kao i neporeskih prihoda u Republici Srpskoj.
Kako su naveli iz Vlade RS cilj je postizanje finansijske stabilnosti, razvoja i obezbjeđivanja pomoći za 15 nerazvijenih i 20 izrazito nerazvijenih lokalnih zajednica u Srpskoj.
Propisano je da prihod od indirektnih poreza opština i gradova koji imaju više od 100.000 stanovnika nakon obračuna bude umanjen za sedam odsto.
A to su Banjaluka i Bijeljina dva najveća grada u Republici Srpskoj u kojima gradonačelnici nisu iz SNSD, prenosi BN.
Naime, uprkos protestima i protivljenju gradonačelnika Banjaluke i Bijeljine usvojene su izmjene zakona o budžetskom sistemu, kojim se od Banjaluke i Bijeljine, kako navodi Stanivuković, uzima oko 10 miliona maraka od preraspodjele sredstava od PDV.
Na istoj sjednici NSRS usvojen je budžet predsjednika Republike Srpske za narednu godinu, koji je uvećan za 21 milion i iznosi nevjerovatnih 77 miliona KM, što je trostruko veći nego zajedno budžeti predsjednika Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Sloveniji.
Poslanici su po hitnom postupku usvojili i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, te Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima.
Po hitnom postupku, poslanici su izglasali i Zakon o izmjenama Zakona o platama zaposlenih u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima u Srpskoj,
Zakon o izmjeni Zakona o platama zaposlenih u oblasti kulture, te Zakon o izmjenama Zakona o platama zaposlenih u oblasti visokog obrazovanja i studentskog standarda Srpske.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić zaključio je prvi dio 14. posebne sjednice i nastavak zakazao za ponedjeljak, 16. decembar, u 10.00 časova
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu