Ovo predivno drvo postoji već 100 miliona godina, a ljudi su prelijepim cvjetovima pripisivali različita značenja, čak i čarobne moći.
Simbolika magnolija je najčešće romantična, njeno značenje zavisi i od boje cvijeta, a postoji mnoštvo zanimljivosti o ovom stablu. Naime, smatra se da su magnolije jedna od prvih cvjetnica koje su se razvile na Zemlji. Prema nekim nalazima fosilnih ostataka otkriveno je da su rasle još prije 100 miliona godina, a sasvim je jasno da je ovo drvo pronašlo odličan način preživljavanja.
Trenutno postoji više od 200 vrsta, a neprestano se razvijaju nove sorte.
Šta predstavlja cvijet magnolije?
Magnolija je često simbol Yin ili ženske strane života, a primjerci bijele boje čistoće i dostojanstva. Imaju i romantično značenje – kada muškarac daruje magnoliju ženi kao da joj time poručuju “Vrijedna si, lijepa magnolijo”.
Ali, značenje cvijeta magnolije zavisi i od kulture u kojoj se daje i prima cvijeće.
U viktorijansko doba slanje cvijeća generalno je bio diskretan način slanja poruka među ljubavnicima. Magnolije su bile simbol dostojanstva i plemenitosti.
U drevnoj Kini smatralo se da su magnolije savršen simbol ženske ljepote i nježnosti.
Na američkom Jugu bijele magnolije često se vide u buketima za mlade jer se smatra da ovo cvijeće odražava i naglašava mladinu čistoću i plemenitost.
Magnolije definitivno nisu uobičajene biljke. Evo nekoliko zanimljivih stvari.
Magnolije rastu na drveću, ali njihovi cvjetovi nemaju peteljke, niču direktno iz grane.
Stabla mogu da žive čitav vijek. Magnolije ne mogu da se oprašivaju bez pomoći buba. Njihovo svijetlo i slatko mirisno cvijeće pomaže da se privuku insekti.
Južna magnolija (Magnolia grandiflora) postala je državni cvijet američke države Misisipi 1952. godine. Mirisna magnolija, koja se naziva i Sieboldova magnolija (Magnolia sieboldii), nacionalni je cvijet Sjeverne Koreje.
Etimologija imena magnolija
Francuski botaničar Pjer Magnol (1638-1715) pomogao je naučnicima da utvrde da biljke pripadaju istim porodicama, a ne samo vrstama. Magnolija je po njemu i dobila ime.
Kinezi su joj dali ime davno prije 1600-ih. Ono što botaničari nazivaju “Magnolia officialis” od 1600-ih, Kinezi nazivaju “hou po”.
Značajne botaničke karakteristike
Cvjetovi i kora magnolije vijekovima se koriste u tradicionalnoj kineskoj medicini. Danas se mogu naći u tabletama, prahu, čajevima ili tinkturama.
Nažalost, malo je kliničkih istraživanja rađenih na magnolijama, pa budite vrlo oprezni ako koristite bilo koji biljni lijek koji ih sadrži.
Trudnice ne bi trebalo da unose bilo koji alternativni lijek koji sadrži magnoliju. Polen se može umiješati u bilo koji preparat sa biljem ili cvijetom magnolije, pa bi svi koji imaju alergiju na polen trebalo da izbjegavaju biljne lijekove koji sadrže magnoliju, piše ŽenaBlic.
Tradicionalno se smatra da magnolija pomaže kod ovih zdravstvenih tegoba: problema s plućima, gušenja u prsima, curenja iz nosa, menstrualnih grčeva, opušta mišiće, te probavnih smetnji poput gasova i zatvora.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu