Iz našeg ugla

Čedomilj Mijatović - ekonomista, spiritista, vidovnjak

U devetnaestom vijeku okultizam u Srbiji se razvija uporedo s Evropom.

Vladimir Đurić Đura
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Sve što je tih godina bilo pomodno u velikim evropskim gradovima Londonu, Parizu, Beču, stizalo je i kod nas.

Drugu polovinu XIX vijeka obilježila je moda spiritizma. Animistička vjerovanja kod Srba, da duša nastavlja život poslije smrti, postojala su i mnogo ranije na ovim prostorima. Veselin Čajkanović je smatrao da se cjelokupna stara srpska religija može svesti na kult predaka. Učenja spiritista Alena Kardeka ili Kamila Flamariona bila su pokušaj da se na naučni način pokaže da duša čovjeka može živjeti i poslije smrti.

Takva učenja naročito su se dopala našim spiritistima kao što su bili Čedomilj Mijatović, Stevan Nikolić Kućetina, Lazar Komarčić, Dragutin J. Ilijć, koji su pisali o ovoj pomodnoj okultnoj zarazi u specijalizovanim časopisima kao što su bili “Tajanstveni svet”, “Dva sveta”, “Duhovni svet”.

Filozof Branislav Petronijević je u svojoj studiji “Spiritizam” kritikovao ovu okultnu pomodariju. Ipak ona je ostavila traga kako među ovdašnjim intelektualcima, tako i među prostim narodom. Nadahnut idejama “Spiritizma”, dr Radovan Kazimirović je napisao kapitalnu studiju “Tajanstvene pojave u našem narodu”, u koju je priključio i čuveno “Kremansko proročanstvo” braće Tarabić iz sela Kremna. Ovo djelo zapisao je prota Zaharije Zahraić, kremanski paroh, inače kum vidovnjaka Miloša i Mitra Tarabića.

Smatra se da i naš slavni bankar, diplomata i pisac Čedomilj Mijatović, ima udjela u pisanju “Kremanskog proročanstva”, jer ga je pominjao u svojim spisima nekoliko godina prije no što se ono pojavilo u knjizi Radovana Kazimirovića. Neobični Mijatović je u šest mandata bio ministar finansija, u tri ministar inostranih poslova, predsjednik Srpske kraljevske akademije, osnivač Narodne stranke i osoba koja je srpskoj valuti dala naziv “dinar”.

Čedomilj Mijatović beše jedan od najobrazovanijih Srba svoga vremena. Završio je Licej 1862. godine. Potom je još tri godine studirao u Minhenu, Lajpcigu, Cirihu i Beču. U to vrijeme oženio je 17 godina stariju Engleskinju Elodiju Loton i uz njenu pomoć, kasnije, radio na razvoju Srbije. Kralj Milan mu je čak nudio da bude patrijarh.

Mijatović je navodno pisao dijelove Kremanskog proročanstva kako bi opravdao neke poteze kralja Milana Obrenovića. Ovaj genijalni diplomata pisao je studije o spiritizmu kao što su “Iz carstva duhova od teozofa” i “Anđeli i duhovi iz drugog svijeta i kremanska bića”.

U svojim memoarima pisao je o svojim brojnim spiritističkim seansama, tokom kojih su prizivani duhovi. Mijatoviću se u Londonu na jednoj seansi javio duh pokojnog kralja Aleksandra Obrenovića i rekao šta bi bilo dobro da urade njegovi nasljednici. Ta seansa je, piše Mijatović, bila dovoljna da se zaista uvjeri da postoje duhovi, te da duše mrtvih žive poslije smrti i traže način da komuniciraju s ljudima. Na jednoj ranijoj seansi Mijatović je “vidio” ubistvo Aleksandra Obrenovića i kraljice Drage, koje se dogodilo tri mjeseca kasnije. 

Svakako bi se djelo “Kremansko proročanstvo”, nastalo prema vizijama Mijatovića ili braće Tarabić, koje je bilo srpski pandan Nostradamusu, moglo posebno analizirati kao primjer vrhunske “medijske magije” na našim prostorima. Milan Tarabić je padao u trans i govorio nekim nemuštim jezikom, a razgovjetni dijelovi u šiframa bila su proročanstva.

Kremansko proročanstvo sadrži dosta predviđanja, od kojih su se mnoga ispunila. Tarabići su predvidjeli pronalazak televizije, dolazak telefona i telegrafa u Srbiju, smjene na prijestolu u Srbiji, ubistvo kraljice Drage i kralja Aleksandra Obrenovića, propast Karađorđevića, zatim njihov povratak u zemlju, kao i dolazak na čelo zemlje crvenog cara sa zvijezdom na čelu – što je bila aluzija na Josipa Broza Tita.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu