Pritom je japanski Nikkei indeks oslabio 0,30 odsto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu skliznule između 0,7 i 2,2 odsto. U Australiji su, pak, porasle 0,2 odsto. Pod najvećim je pritiskom tehnološki sektor jer je ulagače zabrinulo jučerašnje upozorenje Mikron Tehnolodžija da će smanjiti proizvodnju memorijskih čipova i investicije.
Cijena dionice Mikrona potonula je juče gotovo sedam odsto, a jutros su na azijskim berzama pod najvećim pritiskom dionice proizvođača čipova. Osjetno su pale i cijene dionica na kineskim tržištima jer ulagače zabrinjava daljnji rast broja oboljelih od kovida-19, što bi moglo navesti vlasti da odustanu od popuštanja restriktivnih mjera.
Tako azijski berzovni indeksi prate jučerašnji pad Vol Strita. Dov Džons oslabio je 0,12 odsto, dok je SiP 500 skliznuo 0,83, a Nasdaku indeks 1,54 odsto. Nakon snažnog skoka krajem prošle nedjelje, od početka ove nedjelje ti indeksi znatno osciliraju, pa jedan dan porastu, da bi već drugi dan izgubili te dobitke.
Jer, oslabio je zamah tržišta, potaknut slabljenjem inflacijskih pritisaka i nadom u usporavanje tempa povećanja kamata Feda, pa se posljednjih dana trguje oprezno. Među najvećim gubitnicima juče je bio trgovački sektor s prosječnim padom od 1,5 odsto.
Dolar oslabio, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema korpi valuta blago pala drugi dan zaredom. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 106,46 bodova, dok je juče u ovo doba iznosio 106,57 bodova.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 139,85 na 139,50 jena. Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena evra dosegnula 1,0375 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,0360 dolara, prenosi Blic.
Cijene su nafte, pak, pale. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je 1,10 odsto, na 91,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1,30 odsto, na 84,45 dolara.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu