Nisu nimalo skupi. Moja kćerka i ja smo juče provele dva sata berući 10 kilograma. Berete ih jedan po jedan jer nisu dovoljno zreli da biste ih sve ubrali. Samo ih berete jedan po jedan dok ne dobijete 10 kilograma -rekla je za RTL.
Međutim, kupci nisu uvjereni da se ova cijena isplati. Dora iz Splita procjenjuje: „To znači da je cijena ista kao prošle godine, nisu poskupjele. Priuštiću im malo, samo malo“, rekla je. A ostrvljanin Mirko Damjanić sa Brača pravi jednostavan proračun.
– Za 10 evra možete kupiti kilogram mesa u supermarketu, otprilike isto toliko luka i povrća, i lako možete napraviti ručkove za tri ili četiri dana – analizirao je.
Uvozne su još skuplje
Iako domaće trešnje djeluju skupo, uvozne dostižu još vrtoglavije cijene – između 25 i 30 evra po kilogramu. Prodavačica Anka navodi: „Pa kupuju, šta će, moraju da kupe, kažu da je jeftinije i pristojnije u poređenju sa uvoznom cijenom od 25 evra.“

Njena koleginica Ljubica upoređuje kvalitet: „Šta je to… ali uvozna roba je bolja od naše, to je 200 prema 100, nije. Razlika u cijeni je 300 odsto, ali svijet voli uvoz“, rekla je, piše RTL.
Tugarska trešnja još uvijek čeka svojih pet minuta
Jedna od najpoznatijih i najcjenjenijih domaćih sorti u Hrvatskoj, tugarska trešnja, još uvijek nije stigla na tržište. Zbog loših vremenskih uslova, posebno južnog vetra i kiše, žetva je ove godine znatno manja. Joško Bulić, proizvođač iz Tugara, objašnjava ozbiljnost situacije.

– Bukvalno imamo 3 trešnje ovdje kada je trebalo da ih bude 23, šalim se. Problem je što je ovdje duvao jak južni vetar prije Uskrsa i to je najgora stvar koja može da se desi tokom sezone cvjetanja trešanja. A onda ako ponovo padne kiša, onda je priča gotova – požalio se.
Joško smatra da bi cijene trebalo da budu pristupačnije, ali i ističe ključni izazov: potpuno odsustvo institucionalne podrške u Hrvatskoj. „Možemo da proizvodimo cvjetove trešnje, ali institucije treba da kažu zašto imaju kratak vek trajanja. Sada ovdje imamo najstariji cvijet trešnje, star 100 godina, koji i dalje proizvodi. Institucijama je potrebna naša pomoć, kako ne bismo bili prepušteni sami sebi – kaže Bulić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu