Banjaluka

CILJ DA DOMINIRA BROJ OPORAVLJENIH Tim sa ETF o internet stranici o širenju virusa korona

Pojava virusa korona sa sobom je donijela i konstantan priliv raznih podataka koji za građane mogu biti zbunjujući, zato smo napravili prostor na kojem se oni mogu lakše pratiti u nadi da će uskoro dominirati samo jedna brojka, i to broj oporavljenih.

CILJ DA DOMINIRA BROJ OPORAVLJENIH Tim sa ETF o internet stranici o širenju virusa korona
FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ

Upravo to je motivisalo petočlani tim Elektrotehničkog fakulteta u Banjaluci (ETF) da u veoma kratkom roku naprave internet stranicu http://covid19.etfbl.net na kojoj se nalaze informacije o širenju pandemije u Republici Srpskoj.

U njegovoj izradi, ali i ažuriranju informacija, rade šef Računarskog centra ETF-a Ognjen Čalić, viši asistenti Mihajlo Savić i Bojan Erceg, stručni saradnik u nastavi Jovica Bulović, te Miloš Ljubojević nastavnik na ETF-u.

Jedan od učesnika ovog projekta Ognjen Čalić je rekao da je ideja za formiranje ovog sajta došla prilično spontano.

-Pošto smo suočeni sa pandemijom virusa korona, to podrazumjeva i zbunjujuću, za neke možda i zastrašujuću navalu raznih brojeva, statistika i izvještaja. To je sve potrebno da bi se stekao uvid u širenje zaraze i preduzele odgovarajuće mjere, ali isto tako, mnogim ljudima to vjerovatno djeluje pomalo konfuzno. Zbog toga smo odlučili da što više tih informacija sakupimo na jedno mjesto i da ih prikažemo na što slikovitiji način, kako bi se situacija lakše pratila, pa čak i predvidjeo dalji tok, onoliko koliko je to moguće, naravno -objasnio je Čalić.

Foto: Aleksandar Golić/RAS Srbija
Foto: Aleksandar Golić/RAS Srbija

Rezultat njihovog truda je internet stranica koja omogućava uvid u broj urađenih testova, novih slučajeva, oporavljenih i smrtnih slučajeva, i to za svaki dan od pojave prvog slučaja.

-Svi podaci se svakodnevno ažuiraju, a stranica se neprestano unapređuje. Podaci su prikazani na nekoliko grafika tako se može pogledati ukupan broj slučajeva po danima i gradovima, trodnevni prosjek broja novih slučajeva, kumulativne prosječne vrijednosti i slično, a korisnici sami mogu odabrati način prikaza koji ih zanima. Ideja nam je bila da osim onih podataka koji su objavljeni, prikažemo i neke druge koji se izvode iz tih objavljenih podataka, kao što je na primjer broj aktivnih slučajeva kao i mnogi procentualni odnosi -naveo je on.

Objasnio je da se podaci na internet stranici ažuriraju dva puta dnevno.

-Jednom ujutro, nakon redovne konferencije za štampu, gdje dođemo do zbirnih podataka. Kasnije u toku dana uradimo korekciju podataka nakon što se na zvaničnim kanalima pojavi informacija o rasporedu novih slučajeva i oporavljenih po lokalnim zajednicama naveo je on.

Kazao je da im je primarni izvor informacija ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, odnosno podaci koji se objavljuju na internet stranici  koronavirususrpskoj.com i putem javnog servisa.

-Osim ovih izvora, moramo pratiti i druge izvore, opet zbog nepostojanja preglednog rasporeda podataka po datumima i gradovima na jednom mjestu  -precizirao je on.

Dodao je da je lako doći do zbirnih informacije koje objavi resorno ministarstvo, ali da je mnogo teže doći do podataka po gradovima.

Foto: Screenshot covid19 etf net
Foto: Screenshot covid19 etf net

-Dogodi se da imamo neslaganje u par osoba,  ali maksimalno se trudimo da svako neslaganje riješimo. Zato smo i objavili naš kontakt mail, na koji se može poslati svaka sugestiju, ideju za novim prikazima podataka kao i prijaviti primjećene greške. Postoji još mnoštvo podataka koji se mogu vizualizovati i u narednom periodu ćemo dodavati nove grafikone na servis – kazao je Čalić.

Na ovoj internet stranici se nalazi i poruka #flattenthecurve, što se odnosi na takozvano zaravnjavanje krive, to jeste da se preduzimanjem i primenjivanjem odgovarajućih mjera izbjegne pojava eksplozivnog širenja epidemije i broja teško oboljelih.

Pročitajte još

-To nam je svima cilj, da što prije svuda vidimo kako dominira jedan broj, a to je broj oporavljenih. Zbog toga smo napisali i drugu poruku: #ostanikodkuće. Moramo biti disciplinovani danas, da bismo sutra imali što manje posljedica. Nadamo se da smo uradili nešto korisno – poručili su iz ovog tima ETF-a.

Teško do podataka za Federaciju BiH

Prvobitna zamisao ovog tima je bila da na internet stranici budu uključeni i podaci iz Federacije BiH, ali u tome nisu uspjeli.

-Nije bilo lako doći do jedinstvene baze podataka, a naročito teško je pronaći podatke po gradovima i kantonima. Stoga smo se ograničili na teritoriju RS, gdje imamo pregledniju situaciju-kazao je Čalić.

Timski rad

Timu sa ETF-a od ideje do prvih rezultata nije dugo trebalo te su za dva dana pripremili prvu verziju sajta.

-Zajednički radimo na održavanju servera, programiranju servisa, projektovanju baze podataka, kreiranju grafikona i izvještaja te prikupljanju podataka, kontroli kvaliteta i tačnosti podataka. U segmentu prikupljanja i kontrole podataka imamo i značajnu pomoć pojedinaca iz medija  – objasnio je Čalić.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu